statystyki

Skutki zlekceważenia rozstrzygnięcia NSA: Skąd obywatel ma mieć pewność, że jego wyrok zostanie wykonany

autor: Piotr Mgłosiek03.08.2019, 08:45
W sporze o ujawnienie list poparcia chodzi o to, aby nie upubliczniać ich do dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego zgodności ustawy o KRS z prawem traktatowym. Od dawna w przestrzeni publicznej stawiano bowiem tezę, że znaczna część osób, które podpisały zgłoszenia kandydatów, jest bezpośrednio powiązana z Ministerstwem Sprawiedliwości

W sporze o ujawnienie list poparcia chodzi o to, aby nie upubliczniać ich do dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego zgodności ustawy o KRS z prawem traktatowym. Od dawna w przestrzeni publicznej stawiano bowiem tezę, że znaczna część osób, które podpisały zgłoszenia kandydatów, jest bezpośrednio powiązana z Ministerstwem Sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Skutki społeczne decyzji o zlekceważeniu rozstrzygnięcia NSA będą głębokie. Skąd obywatel ma teraz mieć pewność, że wyrok nakazujący rozbiórkę samowoli budowlanej, która utrudniała mu życie, zostanie wykonany, a orzeczenie zasądzające alimenty nie będzie kwestionowane przez MOPS.

R e lacje państwa i obywatela opierają się na pewnej umowie, która kształtuje prawa i obowiązki obu stron. Przysłowiowy Kowalski powinien więc przestrzegać reguł określonych w przepisach z przekonaniem, że jeśli zostaną one w stosunku do niego złamane, będzie mógł zwrócić się do odpowiednich organów o ochronę prawną. Czasem może się zdarzyć, że naruszenia dokona samo państwo. Obywatel musi mieć pewność, że i w takim przypadku będzie mógł dochodzić swoich praw przed niezależnymi od pozostałych władz sądami. A co się stanie, gdy któraś ze stron przestaje respektować postanowienia umowy społecznej? Dochodzi wówczas do chaosu i anarchii. Następuje regres cywilizacyjny i powrót do czasów mroku, w których siła kroczyła przed prawem.

Wszystko tak naprawdę zaczęło się jeszcze w 2016 r. To właśnie wtedy wbrew temu, co nakazuje konstytucja (a konkretnie art. 190 ust. 1 i 2), Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odmówiła publikacji trzech wyroków TK. Decyzja ta nie miała żadnego, nawet najmniejszego oparcia w prawie. Rozstrzygnięcia trybunału są bowiem ostateczne i nie można ich zaskarżyć. Muszą być niezwłocznie opublikowane. Mimo to organ władzy wykonawczej uzurpował sobie ocenę, czy orzeczenie wydane przez sąd konstytucyjny jest w ogóle wyrokiem i czy wobec tego powinno widnieć w odpowiednim dzienniku urzędowym. Stała się zatem rzecz bez precedensu: złamano jedno z podstawowych założeń umowy społecznej mówiące o respektowaniu prawomocnych orzeczeń przez wszystkich, których one dotyczą. Kowalski w tym momencie powinien poczuć coś w rodzaju ukłucia. Bo przecież państwo nie zrezygnowało z dochodzenia swoich praw wobec niego.

Kolejny wyłom nastąpił dwa lata później, kiedy państwo zignorowało prawomocne postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie odwołań od uchwał KRS rekomendujących kandydatów na urząd sędziego SN (NSA nakazał w nich wstrzymanie powołań nowych sędziów). Prezydent stwierdził, że to nie on jest adresatem tych postanowień (lecz sama Krajowa Rada) i przyjął ślubowania od wszystkich osób wskazanych przez KRS. A Kowalski mógł po raz kolejny obserwować, jaki jest stosunek władzy wykonawczej do prawomocnych orzeczeń.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • ad(2019-08-03 12:06) Zgłoś naruszenie 110

  Uchylone wyroki bez dalszego procedowania. sprawa spadkowa Sad Bielsk Podlaski. Nieruchpmosci u zlodziei spadkobiercy poniesli koszty i nic nie maja po Rodzicach. Dlaczego nie ma kary za nie wykonywanie orzeczen. To po co istnieje prawo i sady?

  Odpowiedz
 • realista(2019-08-03 13:50) Zgłoś naruszenie 71

  W moim przypadku IPN w Rzeszowie ulewa prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego z klauzulą wykonalności , a funkcjonariusz publiczny do którego zwróciłem się o jego wykonanie - gra głupa , ale pieniądze podatników będąc na etacie IPN pobiera. Oto państwo prawa PIS...........................

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nenia(2019-08-03 09:54) Zgłoś naruszenie 61

  "Wszystko tak naprawdę zaczęło się jeszcze w 2016 r.". To kłamstwo, chociaż nie bronię tej zgrai, która dzisiaj jest u władzy. Dwa razy w przeszłości (raz początek lat 90., a drugi raz w roku 2006) firma, którą prowadzę wygrała kasację przeciwko centralnym organom administracji państwowej. I co? I nic. Te organy całkowicie olały wyroki. I co im można zrobić?

  Odpowiedz
 • Obywatel.(2019-08-03 10:51) Zgłoś naruszenie 50

  Bo jak by to było państwo demokratyczne i przestrzegające prawa, które zostało uchwalone przez sejm i senat , podpisane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i gdyby sąd dowiedział się że nie jest stosowana egzekucja prawomocnego wyroku sądu , to wówczas , posyła policję i egzekwuje , natychmiastowe wykonanie owego wyroku ,a tak to jest lipa , jak napisałaś ,w krajach demokratycznych i cywilizowanych przestrzega się wykonanie wyroku , u nas i wcześniej i teraz ma się to w czterech literach ,a skąd się to wzięło , a z stąd że są grupy ludzi uprzywilejowywanych i wyroki , jak i prawo ich nie dotyczy ,są nietykalni , sami stworzyli , taką fasadę , dopiero poprzez nagłośnienie przez różne gazety w tym radio i niezależną tv ,coś się z tą kwestią dzieje ,a tak to lipa i dno.!

  Odpowiedz
 • Adam K.(2019-08-03 15:55) Zgłoś naruszenie 40

  LEGALNIE WYBRANA WŁADZA, nierespektująca PRAWOMOCNYCH WYROKÓW Sądów i Trybunałów, staje się LEGALNĄ MAFIĄ.

  Odpowiedz
 • ree(2019-08-03 15:26) Zgłoś naruszenie 30

  ja uważam, że przysługuje skarga w związku z niewykonaniem wyroku sądu administracyjnego, skutek taki, że grzywna i nakaz wydania dokumentu sądowi, w razie dalszej odmowy jest już osobista odpowiedzialność konkretnego urzędnika

  Odpowiedz
 • fondek(2019-08-03 13:15) Zgłoś naruszenie 21

  PAŃSTWO TEORETYCZNE. Polskie firmy - teileprofi24h_abs_gmbh, mixelectrocar24h, autoteilekfz-idczak, speedautot, 2ndparts_de, multibrandgroup, autoexpert24h, automeister24h, www_teilemania_de, rotetulpen2018, autoteile24h2018 - działają w POLSCE a podatki płacą w NIEMCZECH. Jakoś tej dziury podatkowej nikt nie zatyka. Tylko te parę firm lekko wyprowadza za granicę ok 1 miliona miesięcznie. Na naprawę limuzyn rządowych jak znalazł. Problem jest poważny. Podobne firmy powstają jak grzyby po deszczu a urząd skarbowy śpiiiil

  Odpowiedz
 • Robinson(2019-08-03 11:03) Zgłoś naruszenie 20

  do Nenia I tu ludzie powinni brać sprawy we własne ręce ( np. ..... ) Od tego zaczyna się anarchia - władz czyli rządzący nie respektują norm prawnych ani wyroków sądowych - to dlaczego obywatel ma to robić ? np ( jak mam płacić podatki - to nie płacę prowadząc działalność gospodarczą na lewo).

  Odpowiedz
 • pryyyyyyyyy(2019-08-05 11:59) Zgłoś naruszenie 10

  Wobec powyższego można zlikwidować wszelkie sądownictwo, bo po co. I jakie oszczędności będą. A wystarczy omnibus z Żoliborza i Przymęcka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane