Procedura Niebieskie Karty. Niejasne zasady udostępniania dokumentacji

autor: Michalina Topolewska31.07.2019, 09:31; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:32
Ponadto UODO podkreśla, że udostępnianie danych w procedurze NK jest regulowane nie tylko ustawą, ale też przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jej realizacji.

Ponadto UODO podkreśla, że udostępnianie danych w procedurze NK jest regulowane nie tylko ustawą, ale też przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jej realizacji.źródło: ShutterStock

Trzeba precyzyjnie określić katalog dokumentów oraz danych gromadzonych w ramach realizacji procedury Niebieskie Karty (NK), do których mogą mieć dostęp osoby podejrzewane o stosowanie domowej przemocy oraz ich ofiary.

Tak wynika z pisma, które Jan Nowak, prezes urzędu ochrony danych osobowych (UODO), skierował do Bożeny Borys-Szopy, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazuje w nim, że urzędy gmin i miast kierują do niego zapytania, bo mają wątpliwości co do tego, jakie informacje mogą ujawniać. Zwraca przy tym uwagę, że 4 maja br., w związku z wejściem w życie ustawy dostosowującej przepisy krajowe do wymogów RODO, znowelizowane zostały regulacje zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390 ze zm.).

Do art. 9c dodany został nowy ustęp 5, który zawiera szereg wyłączeń w zakresie dostępu przez osoby podejrzewane lub stosujące przemoc do dokumentacji, będącej w posiadaniu gminnych zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania domowej agresji. Takim osobom nie można udostępniać m.in. formularzy NK, zawierających dane ofiar przemocy, protokołów posiedzeń oraz notatek – chyba że dotyczą tylko działań podejmowanych wobec sprawców oraz innych dokumentów gromadzonych przez wspomniane zespoły przy wykonywaniu ustawowych zadań.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane