statystyki

Procedura Niebieskie Karty. Niejasne zasady udostępniania dokumentacji

autor: Michalina Topolewska31.07.2019, 09:31; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:32
Ponadto UODO podkreśla, że udostępnianie danych w procedurze NK jest regulowane nie tylko ustawą, ale też przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jej realizacji.

Ponadto UODO podkreśla, że udostępnianie danych w procedurze NK jest regulowane nie tylko ustawą, ale też przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jej realizacji.źródło: ShutterStock

Trzeba precyzyjnie określić katalog dokumentów oraz danych gromadzonych w ramach realizacji procedury Niebieskie Karty (NK), do których mogą mieć dostęp osoby podejrzewane o stosowanie domowej przemocy oraz ich ofiary.

Tak wynika z pisma, które Jan Nowak, prezes urzędu ochrony danych osobowych (UODO), skierował do Bożeny Borys-Szopy, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wskazuje w nim, że urzędy gmin i miast kierują do niego zapytania, bo mają wątpliwości co do tego, jakie informacje mogą ujawniać. Zwraca przy tym uwagę, że 4 maja br., w związku z wejściem w życie ustawy dostosowującej przepisy krajowe do wymogów RODO, znowelizowane zostały regulacje zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390 ze zm.).

Do art. 9c dodany został nowy ustęp 5, który zawiera szereg wyłączeń w zakresie dostępu przez osoby podejrzewane lub stosujące przemoc do dokumentacji, będącej w posiadaniu gminnych zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania domowej agresji. Takim osobom nie można udostępniać m.in. formularzy NK, zawierających dane ofiar przemocy, protokołów posiedzeń oraz notatek – chyba że dotyczą tylko działań podejmowanych wobec sprawców oraz innych dokumentów gromadzonych przez wspomniane zespoły przy wykonywaniu ustawowych zadań.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane