statystyki

Można uniemożliwić zwrot używanych nośników elektronicznych. Wystarczy je ponownie ofoliować

autor: Jakub Styczyński04.08.2019, 16:00; Aktualizacja: 04.08.2019, 16:43
płyty CD

Co jednak ważne, jeśli produkt posiada wady fizyczne, to rozerwanie przez konsumenta naklejki zabezpieczającej nie ogranicza prawa klienta z tytułu rękojmi.źródło: ShutterStock

Prowadzę sklep internetowy, w którym sprzedaję m.in. używane płyty CD i DVD. Notorycznie borykam się z klientami, którzy po kupnie towaru w ciągu 14 dni go oddają, żądają równocześnie zwrotu pieniędzy.

Twierdzą, że skoro kupili otwarty produkt (używany), to przysługuje im prawo odstąpienia od umowy, inaczej niż jest to w przypadku fabrycznie nowych, zapieczętowanych płyt – gdzie prawo to zostało wyłączone w przypadku otwarcia opakowania przez nabywcę. Czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?

Tak. Wystarczy, że sklep ponownie zapieczętuje sprzedawane przez siebie nośniki.

Z jednej strony co do zasady przepisy ustawy o prawach konsumenta pozwalają konsumentowi odstąpić od umowy zakupu towaru zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość w ciągu 14 dni bez podania przyczyn. Z drugiej strony wyraźnie wskazują, że prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podania przyczyn nie przysługuje konsumentowi przy zakupie niektórych specyficznych towarów i usług. Wśród tych wyjątków są wskazane takie umowy, w których przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu – jeżeli opakowanie zostało przez konsumenta otwarte po dostarczeniu. Ten wyjątek ma zabezpieczać producentów i sprzedawców np. przed nabywcami korzystającymi z przedmiotu świadczenia (np. ogląda film, odsłuchuje audiobooka) lub wręcz kopiującymi zawartość nośnika, a następnie z premedytacją odstępującymi od umowy, aby odzyskać zapłaconą cenę.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane