statystyki

O jego biografię powinno upomnieć się Hollywood. Oto zapomniany bohater polskiej palestry

autor: Paweł Matyja28.07.2019, 07:00
Książka Romana Hrabara bez wątpienia stała się przyczynkiem do badań nad zbrodniami hitlerowskimi. On sam został członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, a potem Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i tej działalności pozostał wierny do końca życia.

Książka Romana Hrabara bez wątpienia stała się przyczynkiem do badań nad zbrodniami hitlerowskimi. On sam został członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, a potem Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i tej działalności pozostał wierny do końca życia.źródło: ShutterStock

Z jego inspiracji do prawa międzynarodowego wprowadzono przepisy o przeciwdziałaniu zbrodni przeciwko szczęściu i dobru dziecka oraz niszczeniu biologicznej siły narodów. Pora przypomnieć zasługi Romana Hrabara.

T o dziwne, że o jego biografię jeszcze nie upomniało się Hollywood, skoro na srebrny ekran mogły trafić dokonania takich adwokatów jak James Donovan („Most Szpiegów”, w roli głównej Tom Hanks) czy Jan Schlichtmann („Adwokat”, w roli głównej John Travolta). Zasługi katowickiego adwokata Romana Hrabara są nieporównywalnie większe.

W sieci na temat dr. Romana Hrabara informacji jest niewiele. Te dostępne dotyczą jego działalności związanej z odzyskiwaniem porwanych przez nazistów polskich dzieci, był bowiem pełnomocnikiem polskiego rządu ds. rewindykacji dzieci polskich wykradzionych przez Lebensborn podczas II wojny światowej i poddanych procesowi germanizacji. Jego sukcesy na tym polu są nie do przecenienia. „Na podstawie wielu rożnych źródeł ocenia się, że ogółem wywieziono z Polski ok. 200 tys. dzieci, które zostały uznane za « wartościowe rasowo » i godne poddania procesowi germanizacji, nierzadko po zamordowaniu ich rodziców. Po wojnie udało się odnaleźć jedynie ok. 30 tys. dzieci” – podaje Hrabar w swojej książce pt. „Hitlerowski rabunek dzieci polskich. Uprowadzanie i germanizowanie dzieci polskich w latach 1939–1945”. 

Beno Benczew z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w poświęconym Romanowi Hrabarowi filmowym reportażu otwierającym cykl „Archiwa Palestry” (wyprodukowanym dla Izby Adwokackiej w Katowicach) mówi, że według szacunków wspomniana przez samego bohatera liczba odnalezionych to dzieci odzyskane przez dr. Hrabara i jego zespół.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane