statystyki

Sądy krajowe są sądami unijnymi. Z zasady ma być efektywnie i jednolicie

autor: Prof. Uł Dr Hab. Monika Namysłowska, Dr Dominik Lubasz27.07.2019, 07:30
W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że wspólnym elementem dla tych sytuacji jest występowanie w sprawie wątpliwości dotyczących wykładni przepisów unijnych, poza sytuacją oczywistej sprzeczności orzeczenia z prawem.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że wspólnym elementem dla tych sytuacji jest występowanie w sprawie wątpliwości dotyczących wykładni przepisów unijnych, poza sytuacją oczywistej sprzeczności orzeczenia z prawem.źródło: ShutterStock

Sądy krajowe należą do systemu ochrony prawnej UE. Są więc sądami unijnymi, co wpływa na zakres swobody orzeczniczej.

Z godnie z zasadą autonomii instytucjonalnej państwom członkowskim UE pozostawiono swobodę kształtowania instytucjonalnego wymiaru sprawiedliwości. Tym samym prawo UE nie wskazuje organu lub sądu krajowego właściwego do rozpoznania sprawy. Państwa członkowskie muszą natomiast spełnić wymóg efektywności przepisów prawa unijnego oraz jednolitego ich stosowania. Z zasady tej wynika nakaz orzekania przez sądy krajowe na podstawie prawa unijnego i uwzględniania określonych w nim celów w wykładni prawa krajowego, z możliwością – a w pewnych warunkach obowiązkiem – występowania z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE, a także zakaz stosowania sprzecznych z unijnym przepisów prawa krajowego. Sądy – np. polskie – należą do systemu ochrony prawnej UE, co wpływa na zakres swobody orzeczniczej.

Zasada efektywności prawa unijnego

Zasada efektywności (effet utile) ma źródło w art. 197 ust. 1 TFUE oraz w zasadzie lojalnej współpracy państw członkowskich z UE wynikającej z art. 4 ust. 3 akapit 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Sprowadza się do przyjęcia, że w razie kolizji interpretacyjnych państwo członkowskie, działające poprzez powołane do tego podmioty orzecznicze, powinno wybrać taką konstrukcję prawną i taki mechanizm, które umożliwią uzyskanie najpełniejszej efektywności prawa unijnego. Państwa powinny zatem dbać o osiągnięcie skutku zamierzonego w przepisie unijnym nakładającym obowiązek lub przyznającym jednostce uprawnienie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • kroll(2019-07-28 09:50) Zgłoś naruszenie 120

  piżdz...elce są głupie, robią kupę na własny kraj

  Odpowiedz
 • kabare(2019-07-27 08:37) Zgłoś naruszenie 819

  Zastanawiam się po co uchwalać ustawy, jak sędziowie z poprzedniego systemu, trzymający się kurczowo swoich stanowisk orzekają niezgodnie z prawem, jeżeli to dotyczy ich opcji. Nic się nie boją, bo są niezawiśli i można im skoczyć, jakby powiedzieli w kabarecie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-07-27 08:23) Zgłoś naruszenie 620

  "Sądy krajowe są sądami unijnymi" .... , a wszystkie one podlegają jednej , i tej samej mafii światowej ... Oczywiście , w zależności od kibucu , albo innej kolonii , UByczaje mogą być lokalnie zróżnicowane ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • "Feudał to ma klawe życie" (2019-07-27 21:54) Zgłoś naruszenie 611

  Jeszcze nie tak dawno rolę prawa unijnego spełniały uchwały Zjazdów. Komitetów i Biur Politycznych WKPB, potem KPZR a u nas PZPR. Było też RWPG i co z tego wyszło? Ich już nie ma a my popadaliśmy w kolejną zależność, tym razem dobrowolnie, z woli mas. Wolni ludzie nie chcieli być wolni. Woleli być bezpieczni, zmienili feudała, wyzbyli się własności, a teraz są niewolnikami banków, firm leasingowych, poddanymi instytucji unijnych, no i mają długi a feudał raj.

  Odpowiedz
 • Konstanty Prawny(2019-07-27 15:46) Zgłoś naruszenie 517

  Bzdura na resorach. Prawo w Polsce ustanawia Sejm a Polska Konstytucja jest nadrzędna. Przypisywanie sobie przez UE obecnie prawa do wpływania na kształtowanie prawa w Polsce jest pobożnym życzeniem eurokratów, jest ono niczym nie uzasadnione i sprzeczne z obowiązującymi traktatami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • teller(2019-07-27 15:13) Zgłoś naruszenie 417

  UE to dno absolutne. Zobaczcie jak oni uchwalają prawo. Proponuje kanał Sośnierz TV i filmy z cyklu cyrk europarlamentona. Coś takiego nie kwalifikuje się jako prawo. I nie zamierzam się takiemu dnu popdporządkowywać, tym bardziej, że jest to niezgodne z Konstytucją NASZEGO kraju.

  Odpowiedz
 • ryży(2019-07-28 10:23) Zgłoś naruszenie 17

  nic się nie zmieniło, ten sam kodek cywilny, ten sam kodeks postępowania sądowego, dobra zmiana jest nieudolna, wystarczy rozkaz z Unii ci z PiS to dopiero kradną miliardy i wszyscy zadowoleni, a niech sobie dorobią

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane