statystyki

Prosta spółka akcyjna, ograniczenie zatorów płatniczych i większa pomoc dla weteranów: Jakie przepisy przyjął Sejm?

22.07.2019, 10:41; Aktualizacja: 22.07.2019, 14:02
Prosta spółka akcyjna, ograniczenie zatorów płatniczych i większa pomoc dla weteranów: Sprawdź co jeszcze przyjął Sejm

Prosta spółka akcyjna, ograniczenie zatorów płatniczych i większa pomoc dla weteranów: Sprawdź co jeszcze przyjął Sejmźródło: ShutterStock

Prosta spółka akcyjna, ograniczenie zatorów płatniczych i większa pomoc dla weteranów: Sprawdź co jeszcze przyjął Sejm.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

Na ostatnim posiedzeniu uchwalono dwie nowelizacje k.s.h. oraz rozpatrzono poprawki Senatu do kolejnej. W tym ostatnim przypadku chodziło o kwestie techniczne przy ustawie wprowadzającej prostą spółkę akcyjną. Będzie to trzeci typ spółki kapitałowej, będący hybrydą najlepszych cech spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Nowe rozwiązanie ma służyć przede wszystkim start-upom. Pomysł stworzenia PSA był krytykowany przez doktrynę prawa handlowego za wiele nieznanych do tej pory polskiemu prawu rozwiązań oraz niewielkie przywiązanie ustawodawcy do obecnie obowiązującego systemu prawa spółek.

Najważniejsza z nowelizacji przewiduje dematerializację akcji w spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych wraz z 1 stycznia 2021 r. Doprowadzi do faktycznej likwidacji akcji na okaziciela. Spółki będą musiały ujawniać dane o swym akcjonariacie w rejestrze akcjonariuszy. Każda ze spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie musiała mieć własną stronę internetową służącą do komunikacji z akcjonariatem.

Inna z nowel, będąca reakcją ustawową na zgłoszony przez prezydenta projekt, przewiduje usprawnienie procedur organizacyjnych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi o zdjęcie wielu wymogów, które dziś nie mają już racji bytu. Najistotniejsze poluzowanie to wprowadzenie możliwości przeprowadzenia zgromadzenia wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (wideokonferencji). Obecnie część spółek to robiła, ale przepisy co do takiej możliwości były niejasne.

Ograniczanie zatorów płatniczych


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane