statystyki

Kiedy gmina przydzieli lokal socjalny? Byli lokatorzy lepiej chronieni

autor: Paulina Szewioła15.07.2019, 08:33; Aktualizacja: 15.07.2019, 09:03
Projektowana ustawa przyznaje też byłym lokatorom prawo do ubiegania się o lokal socjalny w przypadku zmiany ich sytuacji życiowej w okresie oczekiwania na egzekucję wyroku eksmisyjnego.

Projektowana ustawa przyznaje też byłym lokatorom prawo do ubiegania się o lokal socjalny w przypadku zmiany ich sytuacji życiowej w okresie oczekiwania na egzekucję wyroku eksmisyjnego.źródło: ShutterStock

Gmina przydzieli lokal socjalny także osobom, które eksmitowane są na innej podstawie niż wyrok sądu – zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Przygotowała go sejmowa komisja ds. petycji.

Kiedy sąd wydaje wyrok eksmisyjny, określa w nim, czy eksmitowanemu przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Jeśli tak, to gmina ma zapewnić mu mieszkanie, a sąd wstrzymuje eksmisję do czasu, aż nowe lokum się znajdzie.

Artykuł 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1182) ogranicza krąg osób, wobec których można orzec o braku takiego uprawnienia. I tak: lokalu socjalnego odmówić nie można kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom z niepełnosprawnościami oraz mieszkającym z nimi opiekunom, obłożnie chorym, emerytom i rencistom otrzymującym pomoc społeczną oraz bezrobotnym.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane