statystyki

Kiedy gmina przydzieli lokal socjalny? Byli lokatorzy lepiej chronieni

autor: Paulina Szewioła15.07.2019, 08:33; Aktualizacja: 15.07.2019, 09:03
Projektowana ustawa przyznaje też byłym lokatorom prawo do ubiegania się o lokal socjalny w przypadku zmiany ich sytuacji życiowej w okresie oczekiwania na egzekucję wyroku eksmisyjnego.

Projektowana ustawa przyznaje też byłym lokatorom prawo do ubiegania się o lokal socjalny w przypadku zmiany ich sytuacji życiowej w okresie oczekiwania na egzekucję wyroku eksmisyjnego.źródło: ShutterStock

Gmina przydzieli lokal socjalny także osobom, które eksmitowane są na innej podstawie niż wyrok sądu – zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Przygotowała go sejmowa komisja ds. petycji.

Kiedy sąd wydaje wyrok eksmisyjny, określa w nim, czy eksmitowanemu przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Jeśli tak, to gmina ma zapewnić mu mieszkanie, a sąd wstrzymuje eksmisję do czasu, aż nowe lokum się znajdzie.

Artykuł 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1182) ogranicza krąg osób, wobec których można orzec o braku takiego uprawnienia. I tak: lokalu socjalnego odmówić nie można kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom z niepełnosprawnościami oraz mieszkającym z nimi opiekunom, obłożnie chorym, emerytom i rencistom otrzymującym pomoc społeczną oraz bezrobotnym.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane