Wspólnota nie może pozbawić właściciela lokalu prawa do parkingu

autor: Marcin Nagórek12.07.2019, 17:00; Aktualizacja: 12.07.2019, 17:12
Niezamieszkiwanie w lokalu nie może ograniczać praw właściciela przyznanych mu z mocy samej ustawy. Finalnie sąd uznał, że uchwała wspólnoty zasługuje na uchylenie.

Niezamieszkiwanie w lokalu nie może ograniczać praw właściciela przyznanych mu z mocy samej ustawy. Finalnie sąd uznał, że uchwała wspólnoty zasługuje na uchylenie.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem lokalu w budynku wielorodzinnym. Nie mieszkam w nim, ale prowadzę działalność gospodarczą. Problem w tym, że wspólnota podjęła uchwałę w sprawie parkingu na wspólnym terenie, zgodnie z którą mogą z niego skorzystać tylko osoby mieszkające w budynku. Czy pozbawienie właściciela prawa do korzystania z nieruchomości jest zgodne z prawem? Czy można podważyć uchwałę?

Tak, w opisywanym przypadku istnieją podstawy do zaskarżenia uchwały wspólnoty. Z art. 25 ust. 1 i 1a ustawy o własności lokali wynika, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Warto w tym miejscu odnotować wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 19 września 2018 r., sygn. akt I ACa 204/18, który trafnie oddaje istotę zaskarżania takich uchwał. W orzeczeniu tym wskazano, że dla przyjęcia, iż istnieją przesłanki do uchylenia danej uchwały, musi istnieć co najmniej znaczna dysproporcja między potrzebą ochrony interesu określonego właściciela a ochroną interesu wyrażonego podjętą uchwałą. Spór wówczas sprowadza się do rozstrzygnięcia konfliktu między dobrem wspólnoty a dobrem jej indywidualnego członka. Podkreślić też trzeba, że w trybie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali ochronie podlega nie każdy interes właścicieli lokali, ale jedynie interes godny takiej ochrony w konfrontacji z interesami pozostałych właścicieli.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Aaa(2019-07-12 18:29) Zgłoś naruszenie 04

    Jeżeli ma mieszkanie i w nim prowadzi działalność to nie mogą korzystać z miejsca jego klienci. I nie może prowadzić działalności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane