statystyki

Za niejasności w dokumentacji zapłaci zamawiający

autor: Michał Culepa09.07.2019, 07:06; Aktualizacja: 09.07.2019, 09:39
Sprawa dotyczyła powództwa o zapłatę ponad 430 tys. zł, jakie wytoczyła przeciwko spółce Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna firma C. z tytułu „nadprogramowych” robót budowlanych.

Sprawa dotyczyła powództwa o zapłatę ponad 430 tys. zł, jakie wytoczyła przeciwko spółce Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna firma C. z tytułu „nadprogramowych” robót budowlanych.źródło: ShutterStock

Wykonawcy zamówienia publicznego nie wolno obciążać kosztami wykonania dodatkowych prac, niewymienionych w umowie ani dokumentacji technicznej zamówienia, jeżeli z tejże umowy lub dokumentacji nie wynikało, że muszą one być zrealizowane – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła powództwa o zapłatę ponad 430 tys. zł, jakie wytoczyła przeciwko spółce Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna firma C. z tytułu „nadprogramowych” robót budowlanych. Powódka przed kilku lat wygrała bowiem przetarg i była wykonawcą instalacji sanitarnej i kanalizacyjnej realizowanej w jednej z dzielnic Gdańska.

Częścią dokumentacji przetargowej oraz późniejszej umowy była dokumentacja projektowa wraz z przygotowanymi wcześniej materiałami geotechnicznymi. Z nich wynikało, że na trasie budowanego kolektora kanalizacyjnego mogą znajdować się wody gruntowe, w związku z czym konieczne będzie przeprowadzenie prac odwodnieniowych. Jednak z dokumentacji wynikało, że prace te powinny być przeprowadzone w kilku punktach budowy. Firma C., zgodnie z umową i projektem instalacje odwodnieniowe w wyznaczonych punktach wykonała, ale w toku prac okazało się, że wody gruntowe gromadzą się praktycznie na całej długości planowanego i budowanego kolektora kanalizacyjnego. W efekcie firma musiała wykonać prace odwodnieniowe praktycznie na całej długości kanału. To spowodowało lawinowy wzrost kosztów po stronie wykonawcy, który – po zakończeniu pracy – oszacował wartość dodatkowych prac, nieprzewidzianych w umowie i zażądał zapłaty 430 tys. zł. GIWK odmówił jednak zapłaty. Sprawa trafiła więc do sądu.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane