statystyki

Zmiany w prawie własności przemysłowej: Start-upy nie zapłacą za ochronę swej marki

autor: Sławomir Wikariak03.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:03
copyright prawa autorskie

Przewidziano również ułatwienia dla start-upów i początkujących małych oraz średnich firm.źródło: ShutterStock

Będą zmiany w prawie własności przemysłowej. Rząd przyjął we wtorek projekt kolejnej nowelizacji.

W styczniu Sejm uchwalił ustawę zmieniającą prawo własności przemysłowej (PWP), której głównym celem było zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 501). Projekt kolejnej noweli, przyjętej właśnie przez rząd, kładzie większy nacisk na wynalazki.

„Proponowana nowelizacja przede wszystkim realizuje postulaty zawarte w Białej Księdze Innowacji z obszaru własności przemysłowej i zbliża polskie prawo do regulacji zawartych w Konwencji o patencie europejskim oraz Układzie o współpracy patentowej. Przyjęte rozwiązania odpowiadają także na oczekiwania przedsiębiorców” – napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Jedną ze zmian jest doprecyzowanie pojęcia wynalazku. Jednym z nowych elementów opisu wynalazku będzie wskazanie problemu technicznego, który ma rozwiązywać. Nowela ma usprawnić postępowania przez Urzędem Patentowym RP, w tym rozstrzyganie sporów o unieważnienie czy wygaśnięcie patentu. Przewiduje również poszukiwania międzynarodowe, które umożliwi zgłaszającemu wynalazek uzyskanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących stanu techniki.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane