statystyki

Zmiany w prawie własności przemysłowej: Start-upy nie zapłacą za ochronę swej marki

autor: Sławomir Wikariak03.07.2019, 08:45; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:03
copyright prawa autorskie

Przewidziano również ułatwienia dla start-upów i początkujących małych oraz średnich firm.źródło: ShutterStock

Będą zmiany w prawie własności przemysłowej. Rząd przyjął we wtorek projekt kolejnej nowelizacji.

W styczniu Sejm uchwalił ustawę zmieniającą prawo własności przemysłowej (PWP), której głównym celem było zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 501). Projekt kolejnej noweli, przyjętej właśnie przez rząd, kładzie większy nacisk na wynalazki.

„Proponowana nowelizacja przede wszystkim realizuje postulaty zawarte w Białej Księdze Innowacji z obszaru własności przemysłowej i zbliża polskie prawo do regulacji zawartych w Konwencji o patencie europejskim oraz Układzie o współpracy patentowej. Przyjęte rozwiązania odpowiadają także na oczekiwania przedsiębiorców” – napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Jedną ze zmian jest doprecyzowanie pojęcia wynalazku. Jednym z nowych elementów opisu wynalazku będzie wskazanie problemu technicznego, który ma rozwiązywać. Nowela ma usprawnić postępowania przez Urzędem Patentowym RP, w tym rozstrzyganie sporów o unieważnienie czy wygaśnięcie patentu. Przewiduje również poszukiwania międzynarodowe, które umożliwi zgłaszającemu wynalazek uzyskanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących stanu techniki.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane