W sprawie drukarza TK wydał słuszne orzeczenie i nie ma to nic wspólnego ze światopoglądem [OPINIA]

autor: Dr Hab. Artur Kotowski02.07.2019, 09:36; Aktualizacja: 02.07.2019, 10:05
Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych.

Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny wydał 26 czerwca orzeczenie w sprawie zgodności z Konstytucją art. 138 kodeksu wykroczeń, stwierdzając, że przepis ten w części zawierającej słowa „albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany”, jest niezgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji).

Orzeczenie to jest bezpośrednim skutkiem tego, że wcześniej w głośnej sprawie łódzkiego drukarza prokurator generalny nie uzyskał akceptacji Sądu Najwyższego dla poglądu prawnego, że odmowa wykonania usługi, którą oferuje przedsiębiorca, może być uznana za spełniająca kryterium „uzasadnionej przyczyny”, o której mowa w tym przepisie, jeżeli wynika z pobudek religijnych lub światopoglądowych. SN oddalił w czerwcu 2018 r. kasację prokuratora generalnego (postanowienie II K 333/17), utrzymując tym samym w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi i w konsekwencji wyrok sądu I instancji, w którym uznano, że umyślnie odmawiając wykonania usługi – plakatu dla jednej z fundacji środowiska LGBT – drukarz popełnił wykroczenie z art. 138 k.w. Od wymierzenia kary w tej sprawie jednak odstąpiono (pisałem o tej sprawie już dwukrotnie w „Prawniku” z 23 sierpnia 2016 r. i 7 sierpnia 2018 r.).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • żżż(2019-07-02 11:47) Zgłoś naruszenie 21

    Złożyłam reklamację w jednej sieciówce. Nie uznali, idę do Sądu. Myślicie, że obsłużą mnie jeszcze w tej sieciówce? Czy się mogą powołać na ten wyrok TK?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane