Dwa lata więzienia za ksero dowodu

autor: Jakub Styczyński, Agnieszka Sagan-Jeżowska02.07.2019, 08:47; Aktualizacja: 02.07.2019, 16:16
Praktyka skanowania dowodów osobistych jest powszechna choćby przy wypożyczaniu nart, rowerów albo samochodów.

Praktyka skanowania dowodów osobistych jest powszechna choćby przy wypożyczaniu nart, rowerów albo samochodów.źródło: ShutterStock

Od 12 lipca firmy nie będą mogły kopiować naszych dokumentów, nie wyłączając paszportów, praw jazdy, kart pojazdu czy legitymacji osób niepełnosprawnych. Są jednak wątpliwości, czy nowe przepisy obejmą banki, firmy ubezpieczeniowe oraz telekomy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Artur(2019-07-02 08:26) Zgłoś naruszenie 34

    Tak a w Chorwacji jak chcesz wynająć apartament musisz zostawić dokumenty całej rodziny, jak nie zostawisz nie dostaniesz lokum.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sputnick(2019-07-02 08:50) Zgłoś naruszenie 53

    W Chorwacji nie obowiązują polskie przepisy.

    Odpowiedz
  • randy(2019-07-02 09:05) Zgłoś naruszenie 90

    O jakich przepisach jest tutaj mowa ? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jaki przepis prawa zacznie obowiązywać 12 lipca

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tha(2019-07-02 09:27) Zgłoś naruszenie 141

    Wynika z tego , że firmy , które do tej pory żądały kopii dowodów osobistych będą żądać teraz ich replik o wymiarach dozwolonych przez prawo. Czyli nadal nasze dane będą narazone na kradzież.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aleksander(2019-07-02 09:50) Zgłoś naruszenie 155

    To jest gazeta prawna czy FAKT? Jak można nie podać podstawy prawnej. Osoba, która to napisała niech zmieni redakcję, bo to jest żenujące żeby gazeta prawna nie podawała podstawy prawnej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marszałek(2019-07-02 10:10) Zgłoś naruszenie 10

    a zdjęcie aparatem bez wydruku? przecież to nie kopia ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tom aleks(2019-07-02 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    jak zakaz to zakaz a nie ale bo to już nie zakaz

    Odpowiedz
  • Zdziwiony(2019-07-02 12:27) Zgłoś naruszenie 21

    Obsługujemy duże kontrakty budowlane u klientów z całej UE. Podstawą i wymogiem na starcie jest zawsze wysłanie dokumentów i uprawnień. Dotyczy to olbrzymiej ilości fachowców z Polski. Ustawa ma wejść znowu za chwilę, jeszcze nie wiadomo kogo obejmie. Ręce opadają. A co, jak firma chce wyrobić pracownikowi wizę? Na podstawie niezeskanowanego paszportu? Może ten artykuł jest zbyt ogólny, bo nie podejrzewam kogoś o taką głupotę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • AML(2019-07-02 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    A czy autorzy artykułu zadali sobie trud sprawdzenia przepisów szczególnych? nadal obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - polecam lekturze art. 34 ust. 4: Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.

    Odpowiedz
  • Jarek(2019-07-03 09:40) Zgłoś naruszenie 01

    W UK firmy przechowuja kopie dokumetow I uprawnien pracownikow . Oczywiscie nie wolno Im nimi handlowac ale np kopie uprawnien musza byc uaktualnianie od czasu do czasu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zuza(2019-07-04 10:15) Zgłoś naruszenie 10

    Szanowna redakcji GP i inni tu mądrzy komentujący - proszę poczytać u źródeł i wówczas podawać publikację rzeczonej ustawy. Wg. Państwa nowelizacja (nowela ???????????) ustawy o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 r. została opublikowana w Dz.U. poz. 53 (z takiego zapisu wynika że roku 2018 - "zasady legislacji). Pod tą pozycją jest opublikowane: "Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej ..........." Prawidłowy rok publikacji to 2019 a pozycja się zgadza. Waszą błędną informacje powieliło wiele serwisów. A piszący o "okularach" - niech sprawdza co piszą. A nawiasem - 22.11.2018 uchwalono a publikacja w dzienniku nastapiła16.01.2019 r. - dobrze że było vacatio legis.

    Odpowiedz
  • Zosia(2019-07-05 09:05) Zgłoś naruszenie 10

    U nas zawsze przepisy są sprzeczne. Danych wrażliwych nie można żądać od klienta i przechowywać , a w przypadku kierowania sprawy do sądu wierzyciel musi podać pesel dłużnika. Takie sytuacje są powszechne w Wspólnotach Mieszkaniowych. Kiedy Wspólnota podaje dłużnika w postępowaniu upominawczym do Sadu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hm(2019-07-05 10:39) Zgłoś naruszenie 01

    Czyli za zabójstwo człowieka dają tyle co za skopiowanie 12 dowodów?

    Odpowiedz
  • dirty nasty(2019-07-05 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    no to teraz jak chcemy kopiować dowód to tylko w skali A4

    Odpowiedz
  • maniana(2019-07-09 11:30) Zgłoś naruszenie 20

    MSWiA nie ma wątpliwości, że zgodnie z nowymi przepisami wykonanie kserokopii dokumentu publicznego, która nie będzie miała cech autentyczności, np. ze względu na (czarno-biały – red.) kolor kserokopii czy jej format (wystarczy powiększenie dokumentu), nie będzie podlegało sankcji karnej określonej w art. 58 ustawy o dokumentach publicznych. MSWiA zaznacza jednak, że wykonywanie kserokopii dowodu osobistego czy prawa jazdy może być niezgodne z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych. W tej kwestii powinien się wypowiedzieć Urząd Ochrony Danych Osobowych.

    Odpowiedz
  • bato(2019-07-11 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    ponoć chodzi o ukrócenie tzw. "dokumentów kolekcjonerskich"

    Odpowiedz
  • zgred(2019-07-27 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    A czy istnieje przepis(przepisy) mówiący, że na żądanie uprawnionego organu (np banku - choć ponoć są wątpliwości, czy aby na pewno przepis Ustawy prawo bankowe uprawnia banki do takiego żądania) obywatel ma obowiązek udostępnić komuś jakiś dokument do skanowania/kserowania? Wszak zgodnie z Konstytucją "(...) Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje" (art. 31.2). Przykład: Ustawa PoRD nadaje policji (zresztą nie tyko policji) uprawnienie np do kontroli prawa jazdy kierującego (a znaczy to tyle, że to policja ma do tego prawo, a nie np pan Kowalski który akurat przechodzi obok, czy portier hotelu w którym przebywam), ale jednocześnie jest w PoRD zapis, że na żądanie uprawnionego organu kierujący mu obowiązek to prawo jazdy okazać. Jeśli więc w przepisach nie ma zapisanego obowiązku udostępniania dokumentów do skanowania/kserowania, to czy np bank (jako organ uprawniony) może tego się domagać jedynie na zasadzie dobrowolności? Czyli, jeśli ktoś się na skanowanie zgodzi, to proszę bardzo. Ale jeśli się nie zgodzi (gdy nie ma takiego obowiązku), to czy bank nie ma prawa się przy tym upierać (i straszyć konsekwencjami, np odmową obsłużenia)?

    Odpowiedz