statystyki

Szybkiego zaostrzenia przepisów nie będzie. Kodeks karny w Trybunale

autor: Piotr Szymaniak, Grzegorz Osiecki01.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.07.2019, 12:48
Nowelizacja generalnie zaostrza kary za wiele typów przestępstw związanych z użyciem przemocy, seksualnych czy finansowych. Znacznie ogranicza możliwość orzekania kar w zawieszeniu, a także zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań.

Nowelizacja generalnie zaostrza kary za wiele typów przestępstw związanych z użyciem przemocy, seksualnych czy finansowych. Znacznie ogranicza możliwość orzekania kar w zawieszeniu, a także zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań.źródło: ShutterStock

Szybkiego zaostrzenia przepisów nie będzie. Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego uchwaloną w ekstremalnie szybkim tempie nowelizację

Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego kontrowersyjną nowelizację kodeksu karnego. Ale nie za jej treść. Kancelaria Prezydenta deklaruje, że głowa państwa popiera kierunek zmian. – Dwie podstawowe kwestie, które zdecydowały o wniosku, to procedowanie ustawy w trybie niekodeksowym oraz wykroczenie poza materię ustawy przy zgłaszaniu poprawek w Senacie – wyjaśnia DGP wiceszef kancelarii Paweł Mucha. Zapewnia jednocześnie, że skierowanie przepisów do TK nie jest elementem wojny Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, ktorego resort jest autorem zmian w KK.

„Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela, szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne, wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w konstytucji” – informują przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Artykuł 123 ustawy zasadniczej wskazuje, że tryb pilny może być stosowany do ustaw podatkowych dotyczących wyboru prezydenta, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw ustrojowych i kodeksów. Poza tym postanowienia Regulaminu Sejmu w odniesieniu do ustaw kodeksowych przewidują procedowanie według specjalnego trybu.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • FlagaNaMaszt(2019-07-01 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwsze zdanie i od razu błąd! Art. 123. [Pilny projekt ustawy] 1. Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane