statystyki

Szybkiego zaostrzenia przepisów nie będzie. Kodeks karny w Trybunale

autor: Piotr Szymaniak, Grzegorz Osiecki01.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.07.2019, 12:48
Nowelizacja generalnie zaostrza kary za wiele typów przestępstw związanych z użyciem przemocy, seksualnych czy finansowych. Znacznie ogranicza możliwość orzekania kar w zawieszeniu, a także zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań.

Nowelizacja generalnie zaostrza kary za wiele typów przestępstw związanych z użyciem przemocy, seksualnych czy finansowych. Znacznie ogranicza możliwość orzekania kar w zawieszeniu, a także zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań.źródło: ShutterStock

Szybkiego zaostrzenia przepisów nie będzie. Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego uchwaloną w ekstremalnie szybkim tempie nowelizację

Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego kontrowersyjną nowelizację kodeksu karnego. Ale nie za jej treść. Kancelaria Prezydenta deklaruje, że głowa państwa popiera kierunek zmian. – Dwie podstawowe kwestie, które zdecydowały o wniosku, to procedowanie ustawy w trybie niekodeksowym oraz wykroczenie poza materię ustawy przy zgłaszaniu poprawek w Senacie – wyjaśnia DGP wiceszef kancelarii Paweł Mucha. Zapewnia jednocześnie, że skierowanie przepisów do TK nie jest elementem wojny Andrzeja Dudy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, ktorego resort jest autorem zmian w KK.

„Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela, szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne, wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w konstytucji” – informują przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

Artykuł 123 ustawy zasadniczej wskazuje, że tryb pilny może być stosowany do ustaw podatkowych dotyczących wyboru prezydenta, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw ustrojowych i kodeksów. Poza tym postanowienia Regulaminu Sejmu w odniesieniu do ustaw kodeksowych przewidują procedowanie według specjalnego trybu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • FlagaNaMaszt(2019-07-01 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwsze zdanie i od razu błąd! Art. 123. [Pilny projekt ustawy] 1. Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane