Coraz więcej związków małżeńskich zawieranych jest z obywatelami innych państw. Niestety sporo jest też rozwodów. Co wtedy?
Gdzie można wnieść sprawę o rozwód?
Wystąpić o rozwód lub separację można składając wniosek w sądzie kraju, w którym:
- mieszkają współmałżonkowie
- współmałżonkowie ostatnio mieszkali razem – o ile jedno z nich nadal tam mieszka
- mieszka jeden ze współmałżonków – o ile współmałżonkowie składają wniosek razem
Wystąpić o rozwód można również w kraju, w którym jeden ze współmałżonków mieszka co najmniej od 6 miesięcy, licząc do momentu złożenia wniosku oraz jeśli jest obywatelem tego kraju.
Sądem właściwym do orzekania w sprawie rozwodu jest pierwszy sąd, do którego wniesiono pozew i który spełnia powyższe warunki.
Które prawo właściwe dla orzeczenia rozwodu?
Które prawo będzie właściwe dla orzeczenia, jeżeli oboje małżonkowie mają różne obywatelstwa lub mieszkają w innym kraju UE niż ich kraj ojczysty? Prawem, które ma zastosowanie do wniosku o rozwód, niekoniecznie musi być prawo kraju, w którym pozew został wniesiony.
17 krajów UE przyjęło wspólny zbiór przepisów pozwalających określić, którego kraju prawo powinno mieć zastosowanie w przypadku transgranicznych spraw rozwodowych. Kraje te to: Austria, Belgia, Bułgaria, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.
W każdym z tych 17 krajów można uzgodnić ze współmałżonkiem, że w sprawie rozwodowej zostanie zastosowane prawo kraju, w którym:
- mieszkają współmałżonkowie
- współmałżonkowie ostatnio mieszkali razem - o ile jedno z nich nadal tam mieszka
- jeden ze współmałżonków ma obywatel two
- małżonkowie składają wniosek o rozwód
Jeżeli współmałżonkowie nie osiągnęli porozumienia, sądy w tych 17 krajach zastosują prawo :
- kraju, w którym mieszkają współmałżonkowie
- kraju, którego oboje współmałżonkowie są obywatelami
- jeśli małżonkowie nie mieszkają w tym samym kraju, wtedy kraju, w którym ostatnio mieszkali razem, o ile nadal tam mieszkali razem rok przed skierowaniem sprawy do sądu
- jeśli małżonkowie mają różne obywatelstwa, wtedy kraju, w którym składają wniosek o rozwód