Darowizny, testamenty, spadki po zmianach przepisów

autor: P. S.20.06.2019, 10:30; Aktualizacja: 24.06.2019, 19:29
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że od 18 października 2015 r. prawo lepiej chroni przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi zmarłego. Spadkobierca, który w ciągu 6 miesięcy nie złoży odpowiedniego oświadczenia, jest uznawany za przyjmującego spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że od 18 października 2015 r. prawo lepiej chroni przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi zmarłego. Spadkobierca, który w ciągu 6 miesięcy nie złoży odpowiedniego oświadczenia, jest uznawany za przyjmującego spadek z dobrodziejstwem inwentarza.źródło: ShutterStock

Powołani do dziedziczenia członkowie rodziny i przyjaciele muszą pamiętać, że przyjmują nie tylko majątek, lecz także długi zmarłego. Dlatego wielu spadkobierców obawia się przyjąć spadek. Dylematy powstają zwłaszcza wtedy, gdy spadkodawca za życia zaciągnął kredyt na mieszkanie, pożyczkę w banku albo prowadził firmę osiągającą niezbyt dobre wyniki finansowe. Publikacja "Darowizny, testamenty, spadki po zmianach przepisów" odpowiada na wiele pytań z zakresu spadkobrania, darowizn, podatku od spadków, ale również podpowiada co z firmą po śmierci spadkodawcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Korektor(2019-06-20 11:38) Zgłoś naruszenie 61

    Co za jakość redakcyjna... Cyt.: Nie każdy zdaje sobie sprawę, że od 18 października 2015 r. prawo lepiej chroni przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi zmarłego. Spadkobierca, który w ciągu 6 miesięcy nie złoży odpowiedniego oświadczenia, jest uznawany za przyjmującego spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wiąże się to z ograniczeniem odpowiedzialności spadkobiercy za zobowiązania zmarłego do wartości otrzymanego po nim majątku. Wcześniej spadkobierca, który nie wypowiedział się na temat sposobu przyjęcia spadku, przyjmował go ze wszystkimi długami zmarłego. Przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza nadal przyjmuje go ze wszystkimi długami!!! Tyle, że jego odpowiedzialność za nie MOŻE BYĆ ograniczona do wysokości stanu czynnego spadku O ILE SPORZĄDZONO INWENTARZ!!! A w 999 przypadkach na 1000 w naszym kraju nie sporządza się inwentarza... samo przyjęcie spadku nawet z automatu z dobrodziejstwem inwentarza bez sporządzenia samego inwentarza jest iluzją lepszej sytuacji!!! Proszę też pamiętać, że za długi spadkowe odpowiadamy całym swoim majątkiem, a nie tylko aktywami spadku!!! Przykład: Kowalski ma dom o wartości 800.000 zł i przyjmuje spadek po Nowaku, w którego skład wchodzą długi w wysokości 400.000 zł i działka rolna 30ha o wartości 500.000 zł, ale trudno znaleźć na nią kupca. Wierzyciel spadkodawcy wszczyna egzekucję z domu Kowalskiego bo łatwiej go sprzedać niż 30ha.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane