statystyki

Jeśli pozwolenie na budowę unieważniono, to nadzór nie pozwoli na użytkowanie

autor: Leszek Jaworski11.06.2019, 20:00
!Decyzja zależna powinna być traktowana jako wydana z rażącym naruszeniem prawa, nawet jeśli decyzja podstawowa została wyeliminowana z obrotu prawnego po dniu wydania decyzji zależnej.

!Decyzja zależna powinna być traktowana jako wydana z rażącym naruszeniem prawa, nawet jeśli decyzja podstawowa została wyeliminowana z obrotu prawnego po dniu wydania decyzji zależnej.źródło: ShutterStock

Wybudowałem magazyn na podstawie pozwolenia budowlanego. Następnie w 2016 r. starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił mi pozwolenia na jego rozbudowę. W kolejnym roku otrzymałem pozwolenie na użytkowanie budynku. W 2018 r. właściciele sąsiednich działek zakwestionowali pozwolenie na budowę i rozbudowę magazynu. Sprawa toczyła się do 2019 r. Starosta stwierdził nieważność dwóch decyzji o pozwoleniu na budowę i na rozbudowę. Nadzór budowlany zamierza stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na użytkowanie magazynu, chociaż minęły już dwa lata od jej wydania. W związku tym poniosę znaczne straty finansowe. Czy nadzór może unieważnić pozwolenie na użytkowanie?

Nadzór budowlany nie tylko może, ale musi stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (decyzja zależna). Ta bowiem wydana została na podstawie pozwolenia na budowę (decyzja warunkująca), które zostało unieważnione. Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II OSK 1276/17).

Powiązanie rozstrzygnięć

Zdaniem NSA decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego jest decyzją zależną od decyzji o pozwoleniu na budowę, co wynika wprost z art. 59a ust. 1 prawa budowlanego. W przypadku stwierdzenia nieważności decyzji, na podstawie której wydano inne przedmiotowo zależne rozstrzygnięcie, stwierdzić należy nieważność decyzji zależnej. Inwestor, który uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę, której nieważność następnie stwierdzono, nie może bowiem znaleźć się w korzystniejszej sytuacji niż podmiot, który od początku respektował prawo. Według NSA, gdyby mimo usunięcia z obrotu prawnego decyzji o pozwoleniu na budowę utrzymywać w mocy decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, to mielibyśmy do czynienia z premiowaniem tych inwestorów, którzy z dowolnych powodów nie musieli ponosić ciężaru działania zgodnie z prawem na etapie przygotowania inwestycji.

!Decyzja zależna powinna być traktowana jako wydana z rażącym naruszeniem prawa, nawet jeśli decyzja podstawowa została wyeliminowana z obrotu prawnego po dniu wydania decyzji zależnej.

NSA nie podzielił stanowiska inwestora, że w przypadku stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, od której zależy rozstrzygnięcie sprawy, zastosowanie sankcji nieważności decyzji wobec pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego jest fakultatywne. Zdaniem NSA taka wykładnia jest sprzeczna z art. 156 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego, który nakazuje jej zastosowanie, jeżeli decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Co więcej, w ocenie NSA nie ma w tym zakresie podstaw do przeprowadzenia postępowania dowodowego. Fakt stwierdzenia prawomocną decyzją nieważności pozwolenia na budowę jest bezsporny i nie może zostać podważony w postępowaniu dowodowym.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-06-11 20:49) Zgłoś naruszenie 52

    No to czekamy na wycofanie pozwolenia na budowę np. Gmachu Sejmu lub Wawelu.... 😁

    Odpowiedz
  • Ds(2019-06-12 07:15) Zgłoś naruszenie 23

    Klasyczny komunizm. Urzędnik wszechwladny i rozzuchwalony za nic ma właściciela nieruchomości. Urzędników nie obowiązują żadne terminy kpa i żadne kary ich nie dotyczą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane