Deklaracja praworządności przyjęta. Prawnicy mają pomysły na poprawę sytuacji w państwie

autor: Piotr Szymaniak, Małgorzata Kryszkiewicz03.06.2019, 07:25; Aktualizacja: 03.06.2019, 07:27
Przygotowany przez środowisko prawników projekt idzie dalej i przewiduje zaostrzenie kar nie tylko za nawoływanie do nienawiści czy hejt

Przygotowany przez środowisko prawników projekt idzie dalej i przewiduje zaostrzenie kar nie tylko za nawoływanie do nienawiści czy hejtźródło: ShutterStock

Zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i skuteczniejsza walka z mową nienawiści – to postulaty, jakie pojawiły się na II Kongresie Prawników Polskich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

 • Podatnik_utrzymujący_sędziów(2019-06-03 08:32) Zgłoś naruszenie 3224

  aby poprawić sytuację w kraju trzeba wprowadzić europejskiej ustawodawstwo, czyli: zlikwidować immunitet sędziowski, wprowadzić społeczną kontrolę tego, kto zostaje sędzią oraz wprowadzenie odpowiedzialności prawnej sędziów za wykonywane obowiązki zawodowe a przede wszystkim - zobowiązać sędziów - by zaczęli pracować (spójrzcie jak wyglądają budynki sądowe w tygodni po godzinie 14,00)

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • hahar(2019-06-03 09:13) Zgłoś naruszenie 1922

  "odpolitycznienie rady" ," politycy" itd. nośne hasła mające przysłonić chęć zachowania status quo w post peerelowskim wymiarze sprawiedliwości, w którym znaczna część wpływowych funkcyjnych sędziów miała legitymacje pzpr i wytyczała standardy moralne młodym sędziom. Otóż jakieś poglądy polityczne ma każdy zdrowy psychicznie dorosły obywatel w tym sędzia. Utopią jest tym samym próba "odpolityczniania" np KRS , to jest po prostu chęć podstawienia w tym organie osób poglądach politycznych zbliżonych do korporacyjnej wizji sędziów. To nie "politycy", którymi są w mniejszym lub większym stopniu wszyscy, tylko korporanci o kastowym myśleniu są prawdziwym zagrożeniem demokracji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zdziwiony(2019-06-03 11:14) Zgłoś naruszenie 3218

  Art. 10 Konstytucji stanowi: Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. Nie jest więc możliwa sytuacja, aby sędziowie sami się wybierali, sami bez udziału innych władz ontrolowali funkcjonowanie systemu prawwiedliwości, sami prowdzili postępowania dyscyplinarne czy też pozostawali poza jakąkowiel kontrolą innych władz. W takiej sytuacji nie spełniony byłby wymóg równowagi poszczególnych władz.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tyż prawnik(2019-06-03 11:24) Zgłoś naruszenie 2516

  Na Kongres nie zaproszono tych, do których adresowana jest krytyka :))) No to rzeczywiście - wysokie standardy prezentują nasi obrońcy sprawiedliwości. Audiatur et altera pars....

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • pytanko(2019-06-03 13:50) Zgłoś naruszenie 1014

  Kongres znowu w siedzibie f. batorego ?

  Odpowiedz
 • Brawo Ziobro(2019-06-03 14:33) Zgłoś naruszenie 2822

  Ludzie Was nie chcą! i waszych korporacji, Ludzie chcą Ziobrę, co pokazują wyniki wyborów i poparcie na ulicach, instytucjach, czy to do Was dociera?? Dość uzurpowania sobie władzy prawotwórczej w ramach zamkniętego systemu sędzia kolega adwokata, dość tworzenia prawa zamiast Sejmu. Brawo ZIOBRO

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ciekawy(2019-06-03 14:46) Zgłoś naruszenie 711

  Nie dla Ziobry i nie dla samowoli korporacji sędziowskiej, radcowskiej czy adwokackiej. Nie dla urzędników min.spraw. redagujących chore przepisy. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. W razie deliktów sędziów winni być oceniani nie przez sędziów. Jak ten problem rozwiązany jest przez inne kraje???

  Odpowiedz
 • Raf(2019-06-03 14:51) Zgłoś naruszenie 1715

  Deklaracja praworządności czyli żeby było tak jak było. Niedobrze się robi. Niezawisłość nie może oznaczać całkowitego braku kontroli nad tą stajnią Augiasza.

  Odpowiedz
 • fakt(2019-06-03 19:19) Zgłoś naruszenie 1114

  "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachnika w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD. W wyniku dekomunizacji sądownictwa w NRD pracę straciło ponad 60 proc. sędziów. A jak było w Polsce? Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej, w tym przede wszystkim oczyszczenie stanu sędziów i prokuratorów. W wyniku lustracji personalnej już w 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Tymczasem w Polsce elity uznały, że "sędziowie oczyszczą się sami", a pierwszy po 1989 roku rząd, który chciał ujawnić listę TW, został obalony.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pokrzywdzony(2019-06-03 23:54) Zgłoś naruszenie 17

  Słyszę głosy o ochronie tego i owego a nic o tym, że chroni się prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wprawdzie , chyba tak dla uciszenia sumienia prawników, są przepisy o zadość uczynieniu, naprawieniu szkody, a nawet o tym, że komornik może wykonać prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności odnośnie zadość uczynienia i naprawienia szkody. Co z tego jak to nie dział jak należy. Gro przestępców kryminalnych powoduje szkodę innej osobie idzie nawet za to do więzienia, nawet czasem na długie lata, a szkody nie naprawia. Co z tego jak się zwróci do komornika , nawet wpłaci na poczet kosztów działania ( co powiększa szkodę ) jak komornik odpowiada, że należność jest nieściągalna bo zobowiązany nie ma żadnego majątku, nie podejmuje stałej pracy i koniec. Ta ciuciubabka trwa latami i nic się nie zmienia. Co daje pokrzywdzonemu, że sprawca odsiedzi karę 5 nawet 10 lat jak mu nikt , ze sprawcą włącznie, nie naprawi krzywdy, uszczerbku w majatku itd. Kiedy za to się panstwo wezmie i coś z tym zrobi ? Tylko zwiększa możliwość dłuższe kary i na tym koniec. I tu ani sędziowie, ani sądy, ani prokuratura, ani komornik nic nie mogą bo golec jest golcem, i nie ma, ani on ani jego rodzina możliwości naprawienia szkód. To jest markowanie sprawiedliwości. I choć by był tylko jeden taki przypadek to już świadczy, że państwo nie dba o sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • lars(2019-06-04 05:22) Zgłoś naruszenie 67

  Pomysł na poprawę: więcej kolesiostwa i monopolu. A państwo będzie od przepędzania konkurencji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane