Nowelizacja kodeksu karnego: Będą skargi do ETPC

autor: Piotr Szymaniak30.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:40
Wiele zależy również od tego, jak poszczególne kraje implementowały dyrektywę w sprawie ENA

Wiele zależy również od tego, jak poszczególne kraje implementowały dyrektywę w sprawie ENAźródło: ShutterStock

W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dominuje pogląd, że sankcja w postaci dożywotniego pozbawienia wolności bez szans na uzyskanie wcześniejszego zwolnienia po 25 latach narusza art. 3 konwencji praw człowieka.

A to oznacza, że skazany na taką karę, po wyczerpaniu drogi sądowej w Polsce, pierwsze co zrobi, to wniesie skargę do Strasburga, uzyskując najpewniej odszkodowanie. Jednak to nie budżet państwa może najbardziej ucierpieć na wprowadzeniu do znowelizowanego kodeksu karnego tak surowej sankcji.

Samo istnienie takiej możliwości w naszym systemie karnym utrudni ściganie najgroźniejszych przestępców, którzy uciekną za granicę i tam zostaną złapani. Bo obce państwo może odmówić wydania na podstawie procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) obywatela, któremu w kraju pochodzenia grozi kara bezwzględnego dożywocia.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • a gdzie sprawiedliwość?(2019-05-31 07:31) Zgłoś naruszenie 16

  Oczywiści, powinna być kara śmierci. Kara musi odzwierciedlać czyn. Jeśli ktoś zamordował człowieka w sposób sadystyczny albo z niskich pobudek (np. morderca seksualny) - to powinien za to odpowiadać głową. Inne rodzaj kar to jest kpina ze sprawiedliwości. 25 lat odsiadki za sadystyczne morderstwo - to nie jest sprawiedliwa odpłata.

  Odpowiedz
 • jeremi prost człek(2019-05-30 18:42) Zgłoś naruszenie 54

  Drogi Przeciętny Zjadaczu Chleba ! To co się teraz wyprawia w tworzeniu "nowego prawa" - to jakiś -matrix ! Nikt nie patrzy na umowy międzynarodowe, konwencje podpisane przez państwo, czy prawo unijne. Narodzie Opamiętaj się ! Czy tworzone prawo jest dobre ? Ano zastanówmy się :" pozbawienia wolności bez szans na uzyskanie wcześniejszego zwolnienia po 25 latach" ? I co dalej ? Uważam, że wskazanym by było osobę taką - zabić po wyroku ! Co ma do stracenia taki sprawca ? Wie, ze nigdy nie wyjdzie na wolność - to co mu zależy ? On nigdy się nie zresocjalizuje bo po co mu to ? I tak będą go żywić, opiekować się i tak będzie siedział ?

  Odpowiedz
 • Munio(2019-05-30 18:09) Zgłoś naruszenie 17

  Zwyrodnialec wyjedzie z Polski i jak w innym kraju go aresztują to nie wydadzą Polsce, czyli nie wróci do Polski. To dobrze czy źle ? bo trochę się zgubiłem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2019-05-30 17:50) Zgłoś naruszenie 38

  Krótka historia o pogardzie i godności Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu" na "henryk dabrowski pl"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane