statystyki

Nowelizacja Kodeksu karnego uderzy rykoszetem w pacjentów i lekarzy? Za błąd medyczny kara bez zawieszenia

autor: Piotr Szymaniak, Agata Szczepańska29.05.2019, 07:42; Aktualizacja: 29.05.2019, 07:42
Perspektywa bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci – takie, zdaniem lekarzy, będą dla nich konsekwencje ostatnich zmian w kodeksie karnym. Kary za takie przestępstwa zaostrzono, co oznacza, że rzadziej będzie można je orzekać w zawieszeniu.

Perspektywa bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci – takie, zdaniem lekarzy, będą dla nich konsekwencje ostatnich zmian w kodeksie karnym. Kary za takie przestępstwa zaostrzono, co oznacza, że rzadziej będzie można je orzekać w zawieszeniu.źródło: ShutterStock

Perspektywa bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci – takie, zdaniem lekarzy, będą dla nich konsekwencje ostatnich zmian w kodeksie karnym. Kary za takie przestępstwa zaostrzono, co oznacza, że rzadziej będzie można je orzekać w zawieszeniu.

Chodzi o art. 155, który obok art. 160 (mówiącego o narażaniu na utratę zdrowia i życia) jest stosowany w sprawach przeciwko lekarzom. Jeśli nowelizacja k.k. zostanie uchwalona (obecnie na rozpatrzenie przez Sejm czekają senackie poprawki), za nieumyślne spowodowanie śmierci będzie groziło od roku do lat 10 pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca spowoduje śmierć więcej niż jednej osoby – od lat dwóch do 15.

Czy lekarze mają rację? I tak, i nie. Prawdą jest, że przed nowelizacją przepisy były o wiele łagodniejsze. Po pierwsze dlatego, że w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci sąd wcale nie musiał stosować kary pozbawienia wolności (bezwzględnej czy w zawieszeniu), a mógł poprzestać na wymierzeniu kary grzywny lub ograniczenia wolności. I to mimo że przepis szczególny – art. 155 k.k., tak teraz, jak i przed nowelizacją takich kar nie przewidywał.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • smutne to(2019-05-30 07:25) Zgłoś naruszenie 120

  Zemsta Ziobry cd...

  Odpowiedz
 • jul(2019-05-30 14:11) Zgłoś naruszenie 90

  zbyszek z mamusią to wymyślili za śmierć tatusia ot katolicy- prawo i sprawiedliwość - po zioberku

  Odpowiedz
 • mm(2019-05-30 18:03) Zgłoś naruszenie 90

  Rozumiem, że większość lekarzy umyślnie źle leczy i operuje:) No to będzie się trzeba samemu operować, nie będzie wyjścia, bo powoli to lekarz będzie się bał zbliżyć do pacjenta. Chyba już wszyscy wyemigrują z tego Eldorado. I tak zastanawiam się, kiedy mój fliziarz, malarz, stolarz... pójdzie siedzieć za uszczerbek na moim zdrowiu, który z każdym dniem nasila się, gdy patrzę na te krzywe ściany, nierówno położone płytki, niedomykające okna, bo "Pani nie do sie". Nauczycieli też zamknąć, że wypuścili ze szkoły takich imbecyli, co nie potrafią pisać i czytać, a co dopiero przeliczyć powierzchnię płytek, ilość potrzebnej farby itp. Biedni nauczyciele, pewnie musieli dostosowywać metody i formy pracy do indywidualnych możliwości ucznia, a on taki wspaniały, już w ósmej klasie potrafi wiązać sznurowadła i tylko trzy razy w tym tygodniu powiedział do nauczycielki "ty piz...o". Taki mamy klimat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane