Bunt sędziów przeciw bezwzględnemu dożywociu

autor: Piotr Szymaniak28.05.2019, 07:18; Aktualizacja: 28.05.2019, 08:19
Mimo że ustawodawca przewidział możliwość stosowania tzw. bezwzględnego dożywocia, to żaden odpowiedzialny sąd nie zdecyduje się z niej skorzystać

Mimo że ustawodawca przewidział możliwość stosowania tzw. bezwzględnego dożywocia, to żaden odpowiedzialny sąd nie zdecyduje się z niej skorzystaćźródło: ShutterStock

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje, że w określonych sytuacjach sąd będzie mógł orzec karę dożywotniego pozbawienia wolności z zakazem ubiegania się o przedterminowe, warunkowe zwolnienie. Sędziowie zapowiadają, że nie będą stosować takich kar. Bo takie rozwiązanie jest sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

 • Brawo Ziobro(2019-05-28 07:49) Zgłoś naruszenie 4424

  "ETPC kilkukrotnie wskazywał, że brak możliwości warunkowego zwolnienia osoby skazanej na dożywotnie pozbawienie wolności narusza art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przewidujący zakaz poniżającego i nieludzkiego traktowania." To co, ale bandyta który zgwałcił Twoją matkę i siostrę potem zabił ma jaszcze jakieś prawa w społeczeństwie??? Panie Ministrze Ziobro bierz się za te wszystkie korporacje prawnicze, zanim będzie za późno, ludzie Pana popierają.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nie ma problemu(2019-05-28 07:52) Zgłoś naruszenie 1212

  Zawsze można ułaskawić, co - podobnie jak warunkowe zwolnienie - jest wyłącznym uprawnieniem państwa, więc problem jest pozorny. Trzeba tylko chcieć to zrobić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rumcajs(2019-05-28 08:32) Zgłoś naruszenie 5022

  Sprawca wyjatkowo okrutnych zbrodni nie zasługuje na jakąkolwiek możliwość zrewidowania swego życia. Dokonując tak potwornych i ohydnych czynów sam wyklucza siebie ze społeczenstwa. Niech zacni panowie profesorowie i sędziowie EPC odpowiedza na pytanie kto przywróci życie i godność ofierze, której odebranno dobro najcenniejsze, kto i jak wynagrodzi rodzinie ból io cierpienie, o tym już zacni mędrcy i uczeni w pismie nie zająkną się ani jednym słowem . Dla nich ważny jest ten biedny sprawca o ofiarach i ich bliskich cicho sza.....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mecenas(2019-05-28 09:57) Zgłoś naruszenie 1924

  Prawnicy manipulujący faktami i prawem jak się tylko da. "bo art. 40 konstytucji także przewiduje zakaz tortur i okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania i karania" każde pozbawienie wolności jest torturą, okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem, a jednak na się godzą wydając wyroki skazujące. Czym różni się panowie prawnicy tortura przez lat 15 od tortury 25 letniej?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anna(2019-05-28 10:05) Zgłoś naruszenie 3020

  Czy sędziowie mogą nie stosować przepisów powszechnie obowiązującego prawa stosując de facto treść orzecznictwa ETPCz wprost? Nie jest mi znany przepis ktory stanowi, iż ww. orzeczenia mają charakter nadrzędny nad powszechnie obowiązującym prawem RP. Czy fakt niestosowania przez sędziego powszechnie obowiązującego prawa, nie będzie przypadkiem stanowił deliktu dyscyplinarnego?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • batman(2019-05-28 10:06) Zgłoś naruszenie 2625

  Jak w polskim porządku prawnym będzie bezwględne dożywocie, to inne kraje zaczną odmawiać wydawania osób do polski na podstawie ENA, bo nie wydaje się w trybie ENA osób do krajów ze średniowiecznymi karami i za kilka lat polska i tak będzie musiała zmienić kodeks i wycofać te przepisy o bezwglednym dożywociu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • toja(2019-05-28 10:12) Zgłoś naruszenie 2623

  A jak - nie daj Boże - znajdzie się jakiś drugi Brejvik to mu też nie dadzą dożywocia??? No cóż : "specjalna kasta" zamiast sprawiedliwie wymierzać karę broni bandziorów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • toja(2019-05-28 10:28) Zgłoś naruszenie 2020

  Nie mogę zrozumieć, że od zdrowej części społeczeństwa wymaga się, żeby wobec zwyrodnialców, którzy torturowali, okrutnie, nieludzko i poniżająco traktowali swe ofiary nie wolno było stosować tortur i poniżającego traktowania? A jeżeli już nie tortur, to tzw. uciążliwości kary, czyli trudnych warunków jej odbywania. Bandziorów w pewnym sensie "rozgrzesza się" z norm człowieczeństwa, a nam nakazuje się stosować to człowieczeństwo wobec nich. Oni sami wybierają sobie drogę wykluczającą ich ze społeczeństwa. Kiedyś powiedział mi jeden prawnik prostą zasadę: przed wiekami jak zbrodniarz dostał karę: rok wieży, to rzadko kto po roku z tego lochu wychodził żywy. Ale taka kara to był taki hamulec, że rzadko kto popełniał zbrodnię.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • .nn(2019-05-28 10:38) Zgłoś naruszenie 2320

  A niemieccy sędziowie jakoś się nie buntują. Tam za morderstwo tylko dożywotnie pozbawienie wolności.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawnik(2019-05-28 11:48) Zgłoś naruszenie 3026

  Prawnicy - prokuratorzy i sędziowie to siedlisko pedofilii jak ukazuje to film Latkowskiego z 205 r. Dlatego boją się bezwzględnego dożywocia i kary śmierci

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abcd(2019-05-28 12:03) Zgłoś naruszenie 3118

  Krótka historia o pogardzie i godności Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu" na "henryk dabrowski pl"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ciekawski(2019-05-28 12:22) Zgłoś naruszenie 2320

  czyli jak np, ktoś zabije 50 sędziów wraz z ich rodzinami, to według tych sędziów - tego typa nie można skazać na dożywocie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Legart(2019-05-28 12:39) Zgłoś naruszenie 1712

  System kary, który jest ślepy na poprawę i odkupienie win, jest złym systemem. To tak, jakby Chrystus nie przewidział nawrócenia grzeszników.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Myślący(2019-05-28 13:11) Zgłoś naruszenie 1418

  Jeśli prawo unijne stanowi inaczej niż nasze, to należy je zmienić. Proste - panowie KASTA.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Czytelnik(2019-05-28 13:23) Zgłoś naruszenie 1814

  Tylko kara śmierci odciąży nas od zwyrodnialców. Jeżeli jest jednoznaczne przestępstwo, bez cienia wątpliwości, to tylko czapa. Sędzia musi być stanowczy a jak nje to na zieloną trawkę.

  Odpowiedz
 • Może lepiej niech oni przysięgają w Brukseli(2019-05-28 14:09) Zgłoś naruszenie 2216

  ""Bo takie rozwiązanie jest sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka."" ....Ale nie jest sprzeczne z polskim prawem . A UE nie jest federacją.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • fakt(2019-05-28 16:39) Zgłoś naruszenie 1717

  sądy STALINOWSKIE w Polsce należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+ Oni nauczeni są bezkarności. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać z lądowaniem za kratkami, to nic się nie zmieni. Cejrowski ma rację - wszyscy WON.

  Odpowiedz
 • Zdziwiony(2019-05-29 16:47) Zgłoś naruszenie 127

  Panie Sędzio Kościerzyński, czy stwierdzanie niezgodności z Konstytucją norm prawnych nie jest wyłączną kompetencją Trybunału Konstytucyjnego? Czy dopóki dana norma prawna nie zostanie uznana za sprzeczną z Konstytucją nie przysługuje jej przypadkiem domniemanie konstytucyjności? Czy orzeczenie, w którym sędzia powoła się na niekonstytucyjność normy prawnej bez jej stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny będzie orzeczeniem ważnym?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • smotrek(2019-05-29 18:56) Zgłoś naruszenie 16

  Postawić mu pomnik.

  Odpowiedz
 • bogusław krawczak(2019-05-29 19:37) Zgłoś naruszenie 45

  mordercy wbrew co niektórym osobą mają prawa przewidywane przez europejską konwencję praw człowieka-dożywocie cywilizowane społeczeństwa odrzucają jako karę niehumanitarną na tym polega ewolucja prawa międzynarodowego -prawo ząb za ząb oko za oko spełniło swoją rolę i przeszło do historii-nikt nie rodzi się mordercą -jeśli takim się staje w większości wypadków ktoś jest za to odpowiedzialny -państwo społeczeństwo czy ludzie stąd na czyn przestępczy trzeba patrzeć też z tej perspektywy i właśnie dlatego biorą się aktualne europejskie regulacje prawne-państwa biorą na siebie odpowiedzialność za przestępcze czyny swoich obywateli i próbują dać im jeszcze szansę na powrót do społeczeństwa bez względu na popełniony czyn

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane