statystyki

Status nowych sędziów SN znów na wokandzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.05.2019, 07:42; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:42
Sąd Najwyższy

Czy ważne jest orzeczenie wydane przez osobę powołaną do Sądu Najwyższego mimo niezakończonego postępowania, w którym zaskarżono uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze tej osoby na urząd sędziego? Na to pytanie ma dziś odpowiedzieć Izba Cywilna SN.źródło: ShutterStock

Czy ważne jest orzeczenie wydane przez osobę powołaną do Sądu Najwyższego mimo niezakończonego postępowania, w którym zaskarżono uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze tej osoby na urząd sędziego? Na to pytanie ma dziś odpowiedzieć Izba Cywilna SN.

Kwestia ta ma związek ze złożonym przez Waldemara Żurka, sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, odwołaniem od decyzji prezes tamtejszego sądu o przeniesieniu go do innego wydziału. Jego sprawa najpierw trafiła do Izby Pracy SN. Ta jednak uznała, że jest niewłaściwa i przekazała ją do nowo powołanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wtedy jednak sędzia Żurek złożył do Izby Cywilnej SN wniosek o wyłączenie od orzekania wszystkich sędziów IKNiSP. W międzyczasie jednak prezydent zdążył mianować do IKNiSP nowego sędziego, który, co oczywiste, nie mógł być objęty wnioskiem o wyłączenie. Był to Aleksander Stępkowski, który nie czekając na to, co powie IC, odrzucił odwołanie sędziego Żurka.

Z powodu tej sytuacji sędziowie, którzy mieli rozpatrzeć wniosek o wyłączenie wszystkich orzekających w IKNiSP, uznali, że w sprawie wyłoniły się wymagające rozstrzygnięcia zagadnienia prawne i przedstawili je siedmioosobowemu składowi IC. Pierwsze z pytań koncentruje się na statusie osoby powołanej do SN w czasie, gdy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczyło się postępowanie wszczęte odwołaniem od uchwały KRS o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie Stępkowskiego do SN. Skład pytający chce wiedzieć, czy orzeczenia wydawane przez taką osobę istnieją w znaczeniu prawno-procesowym. Ponadto sędziowie chcą, aby IC powiedziała, czy dla udzielenia odpowiedzi na to pytanie ma znaczenie fakt, że w ramach toczącego się przed nim postępowania NSA wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał wstrzymanie wszelkich procedur konkursowych do czasu rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane