Opłatę sądową uiszczono u pośrednika? Liczy się data wpłaty

autor: Leszek Jaworski19.05.2019, 14:00
SN zarzucił także prawodawcy, że nie uregulował on precyzyjnie w r.s.u.o.s. sposobu dokonywania opłat przez wskazanie instytucji, w których wyłącznie można uiszczać opłaty sądowe.

SN zarzucił także prawodawcy, że nie uregulował on precyzyjnie w r.s.u.o.s. sposobu dokonywania opłat przez wskazanie instytucji, w których wyłącznie można uiszczać opłaty sądowe.źródło: ShutterStock

Wniosłem pozew do sądu. Ten odrzucił go, twierdząc, że uchybiłem terminu na jego opłacenie. Opłatę wniosłem dzień przed terminem za pośrednictwem biura usług płatniczych, a więc instytucji niebędącej bankiem. Jednak na konto sądu pieniądze wpłynęły po dwóch dniach, z jednodniowym opóźnieniem. Czy w tej sytuacji nie powinien się liczyć dzień dokonania przelewu?

Co do zasady z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że dla dochowania terminu do uiszczenia opłaty sądowej w formie bezgotówkowej decydująca jest data złożenia polecenia przelewu w banku, a nie data uznania rachunku bankowego właściwego sądu (por. m.in. postanowienia SN z: 24 czerwca 2015 r., sygn. akt II CZ 29/15; 21 stycznia 2015 r., sygn. akt IV CZ 96/14).


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane