Długie boje spółek w sądach rejestrowych: Ministerstwo Sprawiedliwości podało dane

autor: Patryk Słowik09.05.2019, 07:18; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:18
sąd, temida

Średni czas trwania postępowań w sądzie w sprawach o rejestrację w Rejestrze Przedsiębiorców w 2018 r. wyniósł 13,92 dni (liczone od daty wpływu wniosku do sądu do daty wydania postanowienia). Ale już średni czas w przypadku wniosków o zmianę wpisu to aż 40,53 dni. Dane ujawniło Ministerstwo Sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Średni czas trwania postępowań w sądzie w sprawach o rejestrację w Rejestrze Przedsiębiorców w 2018 r. wyniósł 13,92 dni (liczone od daty wpływu wniosku do sądu do daty wydania postanowienia). Ale już średni czas w przypadku wniosków o zmianę wpisu to aż 40,53 dni. Dane ujawniło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przyznaje ono, że czas oczekiwania na zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym jest zbyt długi. Zarazem przekonuje, że podjęte w tej kadencji działania już niebawem przyniosą pożądane efekty.

O sprawie przewlekłości w działaniu sądów rejestrowych pisaliśmy na łamach DGP wielokrotnie. W lutym 2018 r. postawiliśmy tezę, że na wpis w KRS trzeba czekać nawet do pół roku („Koszmarny Rejestr Spółek”, DGP z 21 lutego 2018 r.). Wówczas przedstawiciele resortu sprawiedliwości przekonywali, że nie jest tak źle. Teraz widzimy, że jest. Mimo że ponad 60 proc. spraw dotyczących zmian we wpisie jest załatwianych w ciągu miesiąca, to średnia wynosi 40,53 dni.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • dr Know-it-all(2019-05-09 09:50) Zgłoś naruszenie 92

  Oczywiście, Ministerstwo Sprawiedliwości woli latami tracić setki milionów z pieniędzy podatników na ciągłe utrzymywanie i reformowanie KRS, zabierać bezsensownie czas przedsiębiorcom i przede wszystkim rujnować opinię Polski w biznesie, niż po prostu powierzyć dokonywania wpisów w KRS notariuszom. Bo jeszcze by - co nie daj Bóg! - zarobili, załatwiając sprawę w 1 dzień, zostawiając sądom sprawy sporne, odwołania od wpisów i przesiewowe kontrole wpisów w sprawach o najwyższych wartościach. Tymczasem KRS nigdy nie będzie efektywny. Z prostego powodu: jest instytucją państwową, dla której pracowników zwiększony wpływ spraw (nieunikniony, bo im więcej podmiotów zarejestrowanych tym więcej wniosków), to zawsze katastrofa. Podczas, gdy dla kancelarii notarialnej więcej spraw to sukces, bo za zwiększony wysiłek, nagrodą jest wyższy zysk.

  Odpowiedz
 • Dr Know-it-all(2019-05-09 09:35) Zgłoś naruszenie 72

  Ale MS oczywiście nie zgodzi się, by notariusze dokonywali wpisu w KRS. Jeszcze by - co nie daj Bóg! - trochę zarobili załatwiając sprawę w 1 dzień. Sądy mogłyby się skupić na odwołaniach od wpisów, sporach między wspólnikami czy kontroli wpisów o największej wartości. Lepiej latami wydawać dziesiątki milionów na nieskuteczne reformy niż dać zarobić prywaciarzowi. KRS będzie zawsze niewydolny, z jednego, prostego powodu - jest instytucją państwową - a takiej nigdy nie da się zagonić do szybszej pracy, bo dla jej pracowników zwiększony napływ spraw to kataklizm. Tymczasem dla kancelarii notarialnej to szczęście, bo za zwiększonym wysiłkiem idzie wzrost zysku.

  Odpowiedz
 • Z jak Zbigniew(2019-05-10 12:17) Zgłoś naruszenie 20

  A czy ustawa nie przewiduje terminu 7-dniowego...? Oczywiście: instrukcyjnego. Patologia.

  Odpowiedz
 • R. Tomicki(2019-05-12 14:06) Zgłoś naruszenie 10

  Nieźli są zaprawdę tacy Łukasze! Leni się taki, jeden z drugim, na publicznym stołku i jeszcze obraża, gdy powiedzieć prawdę! Szczyt bezczelności! Czy ktoś policzył kiedyś, ile pieniędzy stracił biznes przez porażającą przewlekłość polskiego KRS? Ile setek milionów poszło na cyfryzacje systemu? Lle pieniędzy na te wszystkie rejestry S-24, które miały załatwiać sprawę w 24h, a miliony złotych później dokonują wpisu po miesiącu?!

  Odpowiedz
 • Łukasz- Szczecin(2019-05-09 10:13) Zgłoś naruszenie 17

  Do autora artykułu. Proszę zacząć ważyć słowa i nie pisać "o przewlekłości w działaniu sądów rejestrowych". 40 dni na załatwienie sprawy, gdy takich sprawa są setki, nie licząc wniosków o wpis, to chyba niezbyt wiele. Pisanie takich uwag, niemal w tonie oskarżycielskim, to nieprofesjonalne podejście dziennikarza, który niedostatecznie dostrzega znaczenia używanych przez siebie słów oraz ich daleko idących konsekwencji. Po też zwykłe krzywdzenie ludzi, którzy ciężko pracują w sądach rejestrowych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane