Kancelarie prawne nie zdradzą tajemnic swoich klientów. Nawet podczas kontroli UODO

autor: Sławomir Wikariak11.05.2019, 08:00
Zmiany w przepisach, wbrew pierwotnemu projektowi, nie potwierdzają wprost statusu adwokata czy radcy prawnego w procesie przetwarzania.

Zmiany w przepisach, wbrew pierwotnemu projektowi, nie potwierdzają wprost statusu adwokata czy radcy prawnego w procesie przetwarzania.źródło: ShutterStock

Nawet podczas kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) adwokaci i radcowie prawni nie ujawnią danych przekazanych im przez klientów czy zebranych na potrzeby prowadzonych spraw. Nowe przepisy potwierdzają, że obejmuje je tajemnica zawodowa.

Przepisy wdrażające RODO zmieniają zarówno ustawę – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1184 ze zm.), jak i ustawę o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2115 ze zm.). Przede wszystkim doprecyzowują istniejące już reguły, zwłaszcza te dotyczące ochrony tajemnicy zawodowej. Dzięki temu klienci tych kancelarii mogą mieć pewność, że przekazywane przez nich informacje nie zostaną ujawnione.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że RODO wprowadza określone obowiązki związane z przetwarzaniem danych. Bez zwolnień ustawowych można byłoby się zastanawiać, czy adwokat przygotowujący pozew rozwodowy nie powinien powiadomić małżonka swego klienta o tym, że przetwarza jego dane. To zresztą nie wszystko. Osoba, przeciwko której prowadzi sprawę, mogłaby się domagać nie tylko wglądu do swych danych albo nawet sprzeciwić się ich przetwarzaniu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Kuba(2019-05-11 10:17) Zgłoś naruszenie 14

    Szukam kancelarie Prawną która pomoże mi zaskarżyć do Strasburga Tuska i jego POlityczna mafie o wyzysk stażowo-- emerytalny .Prosze o adres.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-05-12 16:05) Zgłoś naruszenie 01

    Jakie jeszcze firmy - i kasty , a także narodowości - są suwerenne wobec tzw. prawa , w tzw. Dudeo-POlonii ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane