SN: Znów ogranicza się niezależność sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.04.2019, 08:17; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:18
Sąd Najwyższy

Zdaniem samego Sądu Najwyższego zaproponowane zmiany nie tylko nie są potrzebne, lecz także nie mieszczą się w ramach wytyczonych przez ustawę zasadniczą.źródło: ShutterStock

Przedstawiony tuż przed świętami przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym pogłębia dotychczasowy stan niekonstytucyjności i stanowi kolejną odsłonę „dążeń do ograniczenia niezależności sądownictwa i jego podporządkowywania władzy wykonawczej i ustawodawczej w sposób sprzeczny z dotychczasowymi zasadami ustrojowymi (…)” – twierdzi tak SN w opinii przesłanej do Sejmu.

Chodzi o projekt, który zdaniem jego autorów ma na celu przede wszystkim usprawnienie procedur wyboru kandydatów na stanowiska funkcyjne w SN czy też postępowań nominacyjnych na stanowiska sędziowskie.

Jednak zdaniem samego Sądu Najwyższego zaproponowane zmiany nie tylko nie są potrzebne, lecz także nie mieszczą się w ramach wytyczonych przez ustawę zasadniczą. Jeżeli chodzi o propozycje z zakresu wyboru kandydatów na I prezesa SN, to, jak czytamy w opinii, są one ewidentnie sprzeczne z art. 183 ust. 3 konstytucji, który bardzo jednoznacznie reguluje tryb powołania I prezesa SN. Zgodnie z nim dokonuje tego prezydent spośród kandydatów przedstawionych przez zgromadzenie ogólne sędziów SN. Projektodawcy tymczasem proponują, aby prezydent mógł, w określonej sytuacji, w sposób dowolny wskazać na I prezesa SN jakiegokolwiek sędziego SN. Jednak konstytucja, jak zauważono w opinii, nie przewiduje możliwości powołania I prezesa SN w sytuacji, w której Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawi kandydatów. „Jest to zresztą celowy zabieg ustrojodawcy, mający z jednej strony podkreślić niezależność Sądu Najwyższego od organów władzy ustawodawczej władzy wykonawczej, a z drugiej – wyeliminować stan podległości Sądu Najwyższego Prezydentowi” – czytamy w opinii.

SN nie podobają się również zmiany w zakresie procedury powoływania prezesów SN kierujących poszczególnymi izbami. Są one podobne, jak te zaproponowane w stosunku do procesu wyłaniania I prezesa SN. Jak zauważono w opinii, procedura dotycząca prezesów izb nie jest unormowana w konstytucji, co powoduje, że ustawodawca dysponuje w tym obszarze sporą swobodą. Nie oznacza to jednak, że przysługuje mu pełna dowolność. Jak bowiem przypominano, sądy mają być władzą niezależną i odrębną od pozostałych władz. A to oznacza, że każda z władz powinna mieć instrumenty, które umożliwią jej hamowanie działań pozostałych. „Proponowane rozwiązanie zmierza zaś do wyeliminowania wypływu władzy sądowniczej na obsadę jednego z kluczowych organów wewnętrznych Sądu Najwyższego i całkowitego podporządkowania procedury jego obsady organowi władzy wykonawczej, jakim jest Prezydent Rzeczypospolitej” – pisze SN.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kpiarz (2019-04-24 09:15) Zgłoś naruszenie 1762

  Konsekwentnie i bez wachania. Tratując dobre obyczaje, tradycję, zasady współżycia społecznego oraz konstytucję. PiS uparcie dąży obraną przez siebie, ubezwłasnowalniającą naród ścieżką.... Od demokracji do dyktatury..... 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zib(2019-04-24 16:45) Zgłoś naruszenie 749

  Już niedługo Gersdorf out... resztę załatwi nowa ustawa i sitwy POpranych zostaną zlikwidowane. Jest szansa na odbudowania uczciwego sądownictwa w pl!

  Odpowiedz
 • obywatele(2019-04-24 19:32) Zgłoś naruszenie 857

  po jesiennych wyborach pis i jego niekonstytucyjne reformy sadownictwa wyrzucimy na smietnik historii

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane