statystyki

Utrudnianie wyjazdu innym to wykroczenie

autor: Marcin Nagórek23.04.2019, 08:36; Aktualizacja: 23.04.2019, 08:44
Czyn penalizowany jest w art. 97 kodeksu wykroczeń

Czyn penalizowany jest w art. 97 kodeksu wykroczeńźródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gastronomiczną w centrum miasta. Niedawno otrzymałem pismo z sądu o sprawie karnej z powodu zaparkowania samochodu dostawczego w sposób utrudniający wyjazd z sąsiedniej posesji. Czy mogę być za to ukarany?

W art. 49 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (dalej: p.r.d.) ustawodawca postanowił jednoznacznie, że zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd (w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej). Przez postój pojazdu według definicji zawartej w art. 2 pkt 30 p.r.d. rozumieć należy „unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę”. W wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu z 21 czerwca 2017 r. (sygn. akt II Ka 105/17) zaakcentowano m.in., że: „Niewątpliwie przepis zabraniający postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, (...) – art. 49 ust. 2 pkt 1 p.r.d. – ma także na celu zapewnienie bezpieczeństwa. (…). Ponadto zastawienie wjazdu na posesję może utrudnić przykładowo dojazd karetki pogotowia, co też niewątpliwie miałoby wpływ na bezpieczeństwo osób”.

Wspomniany czyn penalizowany jest w art. 97 kodeksu wykroczeń (dalej: k.w.). Zgodnie z nim uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom p.r.d. lub przepisom wydanym na jego podstawie, podlega karze grzywny do 3000 zł albo karze nagany. W zbliżonym do opisywanego przez czytelnika stanie faktycznym orzekał Sąd Rejonowy w Płocku w wyroku z 20 lutego 2018 r. (sygn. akt II W 1253/17) i finalnie wymierzył kierowcy grzywnę 200 zł.

W kontekście wymiaru kary znaczenie będzie miał art. 33 k.w. Ustawodawca postanowił tam, że organ orzekający wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do ukaranego. Zatem mimo że przedsiębiorca może zostać uznany winnym, to kwestią otwartą pozostaje wymiar kary. Sąd może nałożyć grzywnę, ale i karę nagany.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane