Sądom grozi paraliż. Wszystko przez zmiany w kosztach sądowych

autor: Piotr Szymaniak16.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 18.04.2019, 17:39
koszty postępowania sądowego

koszty postępowania sądowegoźródło: ShutterStock

Sądom grozi paraliż. Wszystko za sprawą planowanej zmiany przepisów, po której wierzycielom masowym bardziej będzie się opłacało wnieść kilka pozwów na małe kwoty niż dochodzić długu w jednej sprawie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • Jurek4(2019-04-16 11:45) Zgłoś naruszenie 353

  Koszty sprawowania wymiaru sprawiedliwości ponoszone są z podatków a nie z opłat sądowych. Skoro państwo zastrzega sobie sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, to niech robi to skutecznie, a nie że najpierw pobiera grube opłaty od powoda a potem nie potrafi ani wyroku, ani nawet zwrotu tych opłat wyegzekwować, bo skuteczność egzekucji wynosi 15%. A jak Pan Minister nie potrafi zapewnić skutecznego wymiaru sprawiedliwości to niech się nie bierze za coś na czym się nie zna.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Inspektor.(2019-04-16 12:28) Zgłoś naruszenie 1418

  To jest absurd aby zwrot kosztów Postępowania Sądowego za Adwokata otrzymywała strona która go tylko posiada jak osoba prawna np ubezpieczyciele a strona która sama w sobie siebie reprezentuje już nie. Co pisma piszą się same?.. Znam Wasze pokretne wyjasnienia tego tematu i mnie one nie przekonują! --podam przykład..Calkiem jeszcze w niedawnych czasach uznawano że osobie prywatnej której uszkodzono pojazd do celów prywatnych zadne odszkodwanie się nie nalezy za brak korzystania z pojazdu ale Tym co go wykorzystują do celów zarobkowych tak ..Poszliście po rozum do głowy i przestaliście bredzić! zmieniając poglądy. Tak też niech bedzie z adwokatami . Niech nie zarabia na sprawach tylko kasta Adwokacka, Niech koszty czy redukcja kosztów będzie uwzględniała obie strony jednakowo i te reprezentowane z adwokatem i te bez..Obecnie kasta adwokacka jest jak Bankierzy ,czy tracisz czy zyskujesz nawet w częsci Oni stałą dole mają zapewnioną ,Ty już nie.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • viking(2019-04-16 13:48) Zgłoś naruszenie 120

  Zaszła potrzeba drobnej korekty artykułu. Przy wartości przedmiotu sporu wynoszącej do 20.000 zł ( w sprawie rozpoznawanej w postępowaniu uproszczonym) opłata wynosi 300 zł. Autor wskazał zaś kwotę 30 zł.

  Odpowiedz
 • prawnik(2019-04-16 16:43) Zgłoś naruszenie 101

  Z pozytywnych aspektów rzeczywiście usprawniających postępowanie: koniec zwrotów 3/4 opłaty w postępowaniu upominawczym. Obecny system tworzy niepotrzebny obrót kasowy i absorbuje pracowników. Z wielce negatywnych: nadmierna wielość opłat i brak korelacji z progami wynagrodzenia adwokackiego. Progi dla opłat winny być takie same, jak progi dla wynagrodzeń. 5% - zasada zbędna, winna być rugowana na rzecz opłat stałych.

  Odpowiedz
 • Polaków nie stać już dawno na Sądy(2019-04-16 12:33) Zgłoś naruszenie 812

  Tusk o Emerytury POmostowe ...Stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS Tylko zdesperowani walczą ,reszta się godzi i idzie z torbami. Duzi i bardzo bogaci wygrywają!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Obywatel JK - w sprawie cennika kosztów adwokackic(2019-04-18 10:07) Zgłoś naruszenie 73

  Czym się rÓzni ten Prawnik od Oszusta -osadźcie sami jak w "Balladynie" Pewien znany na całą Polske prawnik zaprzysięgał się mojej zonie ,że za tego typu sprawę (o zadośćuczynienie) nie woła w Sądzie mniej niz 10 000 zł i to jest jego stała zasada... ( Zona nie wiedziała że jest coś takiego jak cennik adwokacki) .Kiedy zainkasował forse z łapki do łapki jako "gaże" od tej kwoty sporu wysłał po 2 tygodniach swojego praktykanta -pomagiera z informacją że taka kwota na pewno nie będzie wchodziła w rachubę lecz tylko co najwyżej 7000 zł...(Zona przed nim-adwokatem_ w chwili zlecania żadnych faktów ani okoliczności nie ukrywała) ., Kwoty gaży od różnicy w cenniku wg Rozporządzenia jednak nie zwrócił ,nawet sie nie zająknął. Oto jak działa ten biznes --w czym jest lepszy w działaniu ten system wg Rozporządzenia od zbioru "zasad złodziei kieszonkowych" ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o.niedzielska@wp.pl(2019-04-16 13:34) Zgłoś naruszenie 71

  Nieopatrznie. Nie ma takiego słowa "nieopacznie". To zgroza zobaczyć coś takiego w gazecie. Gdzie jest korekta?

  Odpowiedz
 • Inspektor(2019-04-18 09:55) Zgłoś naruszenie 41

  .......Uważam że cennik kosztów adwokackich powinien być Uchwalany Ustawą przez Sejm a nie jak obecnie Rozporządzeniem przez Ministra z kasty Adwokackiej. ...Powinien być zmieniony totalnie tak aby "wymieniający uszczelkę w kranie miał taki sam koszt dojazdu jak ten co naprawia telewizor" - nie od wartości samej usługi...za skomplikowanie Usługi powinien być właściwy dodatek ..Lecz cennik powinien być powiązany z możliwościami społeczeństwa a nie wyśrubowany jak płaca Prezesa na zachodzie . Nikt Wam tez tej gaży nie chce odebrać lecz adwokackie koszty powinny tez z Urzędu przynajmniej częsciowo zwracane osobie która jest bez adwokata....Jej praca tez powinna być liczona przynajmniej przy proporcjonalnym liczeniu kosztów za sprawę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ad inspektor(2019-04-17 12:20) Zgłoś naruszenie 20

  Ad. Inspektor. Pamiętaj, że wynagrodzenie dla pełnomocnika to pewny ryczałt, który obejmuje także wydatki, które poniósł pełnomocnik, a które nie są mu z reguły zwracane. Obejmuje to papier, tusz do drukarki, koperty, długopis, komputer (na czymś trzeba napisać pismo), togę i jej pranie, energię elektryczną, rozmowy telefoniczne z Klientem itd. W niektórych sprawach zwłaszcza tych mniej płatnych, "na czysto" owszem zostaje ale nie tyle, co sąd zasądza i strona słyszy na rozprawie. poza tym myśle, ze już dziś możnaby było się pokusić o zwrot kosztów dla strony samodzielnie stawającej przed sądem. Policz znaczki, koperty, papier, dojazd do sądu, wynagrodzenie za np napisanie sprzeciwu (np. 2 godziny razy wynagrodzenie za godzinę pracy według średniego wynagrodzenia w gospodarce), stawiennictwo na rozprawie (np. godzina razy średnie wynagrodzenie) i zobacz co zrobi sąd. Często poglądy sądów ewoluują i nie jest wykluczone, ze sąd uzna więcej i zasądzi więcej niż do tej pory zwykł był czynić. Nota bene -nigdy (a już trochę wycieram się po sądach) nie widziałem, aby ktoś kto sam staje w sądzie żądał dla siebie zasądzenia kosztów od strony przeciwnej mimo że niekiedy są to znaczne koszty -np w sprawie o roboty budowlane firma z drugiego końca Polski przysyłał kilkanaście razy paczki z dokumentami za każdym razem płacąc około 100 złotych za paczkę i machnęła na te kwoty ręką, chociaż był jej szef na sali i mógł żądac tych kosztów).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Piotrek(2019-04-17 11:24) Zgłoś naruszenie 20

  Fantastyczna odpowiedź MS, "wiemy, że tak może być i wiemy, że tak pewnie będzie. Ale może nie?". A za 3 miesiące nowelizacja bo ilość spraw wzrosła wielokrotnie...

  Odpowiedz
 • o taką POlske nie walczylem(2019-04-18 10:55) Zgłoś naruszenie 22

  Nie jest demokratycznym Państwo w którym istnieje przymus adwokacki a ustawy uznaje się za niekonstytucyjne tylko dlatego że budżet mógł by zbankrutować. Nikt nie zastanawia się jak to się dzieje że przez wynagrodzenia sedziów TK i Ich nie wybrane a wyplacone urlopy budżet nie bankrutuje.

  Odpowiedz
 • kurator(2019-05-16 18:38) Zgłoś naruszenie 10

  Powinien być zwrot stronie wygrywającej proces kosztów pełnomocnika innego niż tylko radca prawny lub adwokat (np. osoby bliskiej która ustawowo może byc pełnomocnikiem, lub działającej za stałą umową zlecenia np. zarządca). Niech to będzie w wysokości połowy stawki radcowskiej/adwokackiej.

  Odpowiedz
 • Kauzyperda(2019-04-17 06:13) Zgłoś naruszenie 11

  A co z pozwami w sprawach przeciwko nieuczciwym bankom ?zIOBRO CHCE PEWNIE A co z kosztami w sprawach nieuczciwych banków?Ziobro chce pewnie podwyższyć z 1000 złotych aby zmniejszyć ilość pozwów bo zalewają sądy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane