statystyki

Jak szybko sędziowie piszą uzasadnienia? Zmierzy to system

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.04.2019, 07:27; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:37
Ministerstwo planuje połączenie w przyszłości tego narzędzia informatycznego z wprowadzonym 1 stycznia 2018 r. Systemem Losowego Przydziału Spraw

Ministerstwo planuje połączenie w przyszłości tego narzędzia informatycznego z wprowadzonym 1 stycznia 2018 r. Systemem Losowego Przydziału Sprawźródło: ShutterStock

W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad stworzeniem narzędzia informatycznego „pozwalającego na dokonywanie porównania czasochłonności poszczególnych zadań spoczywających na sędziach” – pisze w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Pomysł nie jest nowy. Minister sprawiedliwości powołał zespół do opracowania sytemu mierzenia obciążenia pracą sędziów jesienią 2016 r. Mimo to, jak przyznaje w piśmie datowanym na kwiecień tego roku Piebiak, prace nad systemem nadal mają charakter „wstępny” i skupiają się zaledwie na „opracowaniu założeń”.

Czemu miałoby takie narzędzie informatyczne służyć? Przede wszystkim chodzi o lepsze, bardziej równomierne rozłożenie pracy między sądami. Obecnie są sądy, w których sędziowie mają tyle pracy miesięcznie, co ich koledzy w innych miejscach w Polsce rocznie. Resort wpadł więc na pomysł, aby stworzyć mechanizm pokazujący, kto ile pracuje. Dzięki temu można by było racjonalniej podejmować decyzje etatyzacyjne. System miałby pozwalać porównywać, ile jaka czynność zabiera sędziemu czasu. Określałby więc, jak dużo czasu sędzia poświęca np. na przygotowanie orzeczeń, zarządzeń oraz ich uzasadnień. „Przy czym zaznaczenia wymaga, że w założeniu działanie takiego systemu nie byłoby stricte nakierowane na monitorowanie czasu pracy konkretnych sędziów, lecz na umożliwienie porównania czasochłonności spraw różnego rodzaju oraz poszczególnych czynności” – zaznacza w odpowiedzi na interpelację wiceminister.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • xvart(2019-04-17 09:34) Zgłoś naruszenie 262

    asystentów realnie nie ma w rejonach, a to rejony robią 80 % spraw. Moim zdaniem wyniki raczej nie ujrzą światła dziennego, bo szybko się okaże, że w niektórych sądach tygodniową normę czasu pracy wyrabia się w ... 2 dni.

    Odpowiedz
  • Łukasz (2019-04-17 09:04) Zgłoś naruszenie 1813

    Pomysł słuszny, tylko trzeba uwzględnić fakt, że gros uzasadnień pochodzi od asystenta. W sądach apelacyjnych część sędziów z reguły nie pisze uzasadnień. Mają od tego właśnie asystentów i... bat. Są jeszcze asystenci, którzy doskonale widzą sędziów SA, którzy nie korzystają z Worda. Po postu. Za milczacym przyzwoleniem przewodniczących wydziałów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Asystent sędziego (2019-04-17 10:00) Zgłoś naruszenie 1712

    Tak W Sądach apelacyjnych sędziowie mają przede wszystkim asystentów. To głównie asystenci obrabiaja wokandy. Względnie sporzdzaja uzasadnienia po wokandzie. Wielu sędziów pracuje tam 3 dni w tygodniu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • będą mierzyć niemierzalne(2019-04-17 11:16) Zgłoś naruszenie 163

    Jak zwykle, narzędzie będzie takie jak zwykle. Pracuję kilkadziesiąt lat w administracji i zawsze narzędzia, które wprowadzano utrudniały tylko pracę. Dzięki systemowi przetargowemu wygrywały najtańsze firmy, które nie ogarniały tematu, bo żeby napisać dobry program trzeba mieć sporą bazę ludzi o różnych specjalnościach. A to co wprowadzane jest w urzędach to zwykle oprogramowanie z masą utrudnień, które prowadzą do zmęczenia, frustracji i straty czasu.

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-04-17 21:48) Zgłoś naruszenie 152

    Ręce opadają. Nawet najsprawniejszy sędzia klęknie gdy sekretariat kuleje od nadmiaru pracy, właśnie takich zasmolonych "wynalazków", obowiązków, kontrolek, portali, maili, pocztę... A gdzie czas na właściwą pracę? Potrzeba rąk do pracy na dole Kiedy oni to pojmą?! Chyba nigdy... najlepiej kasę w błoto wywalać!!!

    Odpowiedz
  • powód(2019-04-17 17:34) Zgłoś naruszenie 78

    Zauważyłem na rozprawie cywilnej w sądzie okręgowym,że prowadzący sędzia w pewnym momencie wyłączył nagrywanie.Czy to jest prawidłowe zachowanie sędziego?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • W(2019-04-18 07:21) Zgłoś naruszenie 48

    Specjalna kasta nie jest od pisania, sluchania czy tez jakielkolwiek solidnej pracy. Oni sa od protestowania wraz z kodziarzami, donoszenia w UE,skladania falszywych protestow w TSUE.

    Odpowiedz
  • x x(2019-04-17 13:14) Zgłoś naruszenie 38

    A ja czekam na uzasadnienie już 4 miesiąc. Wysłałem monit, ale dalej cisza. Co zrobić??

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ciekawy(2019-04-17 23:51) Zgłoś naruszenie 35

    Kto mądry wytłumaczy mi dlaczego asystent nie przygotowuje dokumentacji technicznej sędziemu i nie przygotowuje dokumentów do rozstrzygnięć nie procesowych a pisze " projekt" uzasadnienia wyroku w sprawie w której nie brał udziału, nie rozstrzygał, nie dawał wyroku ? Jak on może wiedzieć jakie dowody sąd brał pod uwagę, które odrzucił i dlaczego , jak rozumował sąd dochodząc do rozstrzygnięcia, dlaczego przyjął taką kwalifikację i czym się kierował, że wydał taki wyrok ? Przecież takie uzasadnienie powinno odzwierciedlać TOK ROZUMOWANIA SĄDU doprowadzający do takiego,a nie innego wyroku. A nie bioracy w niej udział asystent po prostu , w najlepszym przypadku pisze skrót różnych dokumentów znajdujących się w aktach i protokole rozprawy do jakich ma dostęp. Moim zdaniem to jest spychologia podstawowej pracy sądu na pracownika administracyjnego traktowanego jako coś co załatwia najtrudniejszą robotę sądu. Czy się mylę ?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • mm(2019-04-18 23:00) Zgłoś naruszenie 10

    "Obecnie są sądy, w których sędziowie mają tyle pracy miesięcznie, co ich koledzy w innych miejscach w Polsce rocznie". Konkretne przyklady poproszę. Dane statystyczne sobie znajdę. Nie ma?

    Odpowiedz