Odkręcanie zmian w TK krok po kroku. Opozycja mówi o uzdrawianiu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki02.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:52
Ukoronowaniem procesu miałaby być nowa ustawa, a nawet zmiana konstytucji. Zdaniem autorów raportu kluczem jest odpolitycznienie wyboru sędziów TK i wprowadzenie mechanizmu, który pozwoliłby najpełniej weryfikować kandydatów.

Ukoronowaniem procesu miałaby być nowa ustawa, a nawet zmiana konstytucji. Zdaniem autorów raportu kluczem jest odpolitycznienie wyboru sędziów TK i wprowadzenie mechanizmu, który pozwoliłby najpełniej weryfikować kandydatów.źródło: ShutterStock

Dziś mamy poznać raport opracowany przez prawników na potrzeby parlamentarnego zespołu do spraw ładu konstytucyjnego.

Plan opozycji na odwrócenie dokonanych przez PiS zmian w sądzie konstytucyjnym ma kilka etapów. Pierwszym jest usunięcie sędziów dublerów i powrót na ich miejsce sędziów wybranych przez poprzedni Sejm. Następnie weryfikacja wyboru prezesa TK oraz usunięcie tych sędziów, którzy dopuścili się złamania prawa. Ukoronowaniem zmian byłaby nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Taki scenariusz został zarysowany w raporcie przygotowanym na potrzeby parlamentarnego zespołu do spraw ładu konstytucyjnego i praworządności.

W jego skład wchodzi 11 posłów, w większości należących do partii opozycyjnych. Przewodniczącą jest Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO) i to właśnie ona będzie dziś prezentować raport w Sejmie. – Istotne, by przy dokonywaniu zmian trzymać się litery konstytucji. Nie chodzi o dokonanie rewolucji, ale o uzdrowienie TK. Przy wszystkich zmianach trzeba się trzymać procedur i prawa, stąd raporty, dyskusja i przywiązanie do zdania TSUE w tej sprawie – mówi poseł Gasiuk-Pihowicz.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Targowicom NIE !(2019-04-02 12:18) Zgłoś naruszenie 16

    TSUE nie ma nic do polskiej Konstytucji, a na jej łamanie przez opozycję jest TK i TS .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane