statystyki

Izba kontroli stopuje KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz01.04.2019, 11:30
Póki co nie są jeszcze znane uzasadnienia decyzji podjętych przez IKNiSP.

Póki co nie są jeszcze znane uzasadnienia decyzji podjętych przez IKNiSP.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiała jeszcze raz pochylić się nad konkursem do Sądu Apelacyjnego w Łodzi. To efekt uchylenia przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na cztery z siedmiu stanowisk sędziego w tym sądzie.

– Oczywiście rada w całości zastosuje się do orzeczenia – zapewnia Leszek Mazur, przewodniczący KRS. Jak zauważa, w tego typu rozstrzygnięciach SN wskazuje, do jakich nieprawidłowości jego zdaniem doszło i co trzeba zrobić, aby je poprawić.

– Rada, ponownie pochylając się nad tym konkursem, oczywiście weźmie te wskazania pod uwagę – mówi sędzia Mazur.

O tym, że zeszłoroczne przeprowadzone przez KRS konkursy do sądów apelacji łódzkiej wzbudzają wątpliwości, DGP pisał pod koniec października 2018 r. Doszło wówczas do obsadzenia m.in. czterech wakatów w SA w Łodzi. Środowisko sędziowskie podnosiło jednak, że niejasne były kryteria, jakimi przy tym wyborze kierowała się KRS. Podkreślano, że w konkursie odpadły osoby, co do których nie można było mieć merytorycznych zastrzeżeń, zaś przychylność rady zyskały takie, które miały na swoim koncie negatywne oceny wizytatorów oraz dużą liczbę uchyleń wyroków i które nie uzyskały poparcia środowiska. Nic więc dziwnego, że osoby niewybrane przez radę postanowiły odwołać się od uchwały KRS do SN. Do rozpoznania sześciu odwołań przez IKNiSP doszło pod koniec zeszłego tygodnia. Wszystkie one zostały uwzględnione, na skutek czego sąd uchylił uchwałę rady i przekazał jej sprawę do ponownego rozpoznania.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane