We wtorek kandydaci na adwokatów i radców prawnych pisali egzamin z prawa karnego, dziś zmierzą się z cywilnym. Jutro czeka ich egzamin z prawa gospodarczego, a w piątek – administracyjnego oraz etyki zawodowej.

Przez cztery dni egzaminy w całym kraju zaczynają się równo o godz. 10. Pierwsze trzy trwają po sześć godzin, a ostatni aż osiem. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1577 osób, w tym 1233 aplikantów, zaś do egzaminu radcowskiego – 2285 osób, w tym 1840 aplikantów.
Reklama
Niemal wszyscy zdecydowali się na rozwiązywanie zadań na komputerze. Korzystają z własnych laptopów, z zainstalowaną specjalną aplikacją egzaminacyjną, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Blokuje ona dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Podczas egzaminów zdający mogą też korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.
Egzamin adwokacki przeprowadza 26 komisji, a radcowski – 38. W skład każdej z nich wchodzi osiem osób, w tym przedstawiciele MS oraz palestry i korporacji radcowskiej.