KE: Konsument ma znać całą cenę wypożyczenia auta. Koniec z ukrytymi kosztami

autor: Piotr Szymaniak27.03.2019, 07:53; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:53
Cała cena wypożyczenia auta ma być jawna.

Cała cena wypożyczenia auta ma być jawna.źródło: ShutterStock

Opłata, którą konsument widzi na stronie internetowej wypożyczalni przy rezerwacji samochodu, musi zawierać wszystkie składniki, które znajdą się na ostatecznym rachunku – przypomniała Komisja Europejska. Powinna zatem uwzględniać, oprócz stawki zasadniczej, dodatkowe koszty, takie jak dopłaty paliwowe, lotniskowe czy dla młodych kierowców lub dopłatę za zwrot samochodu w lokalizacji różniącej się od miejsca odbioru.

Oprócz tego firmy wynajmujące pojazdy zobowiązane są do podawania w ofercie cen i szczegółów opcjonalnych dodatków. W szczególności odnosi się to do wszelkiej maści ubezpieczeń (zarówno stawek, jak i zakresu ubezpieczenia). Należy wyraźnie wskazać, co jest uwzględnione w podstawowej cenie wynajmu w przypadku wystąpienia szkody, a za co kierowca mógłby być zmuszony zapłacić ekstra.

Poza tym warunki najmu (np. zawarty w cenie limit kilometrów, zasady rozliczania paliwa, warunki dotyczące anulowania rezerwacji, wymaganych depozytów etc.) muszą być jasno opisane we wszystkich językach narodowych krajów członkowskich. – To naprawdę frustrujące zaczynać wakacje od ponoszenia nieplanowanych dodatkowych kosztów i czytania skomplikowanych umów. Chcę, aby europejscy konsumenci mogli w jak największym stopniu korzystać z wakacji, bez obaw, że rachunki do zapłacenia będą zawierać przykre niespodzianki – mówi Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane