statystyki

KE: Konsument ma znać całą cenę wypożyczenia auta. Koniec z ukrytymi kosztami

autor: Piotr Szymaniak27.03.2019, 07:53; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:53
Cała cena wypożyczenia auta ma być jawna.

Cała cena wypożyczenia auta ma być jawna.źródło: ShutterStock

Opłata, którą konsument widzi na stronie internetowej wypożyczalni przy rezerwacji samochodu, musi zawierać wszystkie składniki, które znajdą się na ostatecznym rachunku – przypomniała Komisja Europejska. Powinna zatem uwzględniać, oprócz stawki zasadniczej, dodatkowe koszty, takie jak dopłaty paliwowe, lotniskowe czy dla młodych kierowców lub dopłatę za zwrot samochodu w lokalizacji różniącej się od miejsca odbioru.

Oprócz tego firmy wynajmujące pojazdy zobowiązane są do podawania w ofercie cen i szczegółów opcjonalnych dodatków. W szczególności odnosi się to do wszelkiej maści ubezpieczeń (zarówno stawek, jak i zakresu ubezpieczenia). Należy wyraźnie wskazać, co jest uwzględnione w podstawowej cenie wynajmu w przypadku wystąpienia szkody, a za co kierowca mógłby być zmuszony zapłacić ekstra.

Poza tym warunki najmu (np. zawarty w cenie limit kilometrów, zasady rozliczania paliwa, warunki dotyczące anulowania rezerwacji, wymaganych depozytów etc.) muszą być jasno opisane we wszystkich językach narodowych krajów członkowskich. – To naprawdę frustrujące zaczynać wakacje od ponoszenia nieplanowanych dodatkowych kosztów i czytania skomplikowanych umów. Chcę, aby europejscy konsumenci mogli w jak największym stopniu korzystać z wakacji, bez obaw, że rachunki do zapłacenia będą zawierać przykre niespodzianki – mówi Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane