Dobrowolski: Polscy prawnicy nadal są kształceni w zamordystyczny sposób [WYWIAD]

autor: Barbara Kasprzycka26.03.2019, 10:24; Aktualizacja: 26.03.2019, 10:27

źródło: DGP

Paweł Dobrowolski: Każdy, kto sprawuje władzę, powinien być rozliczany z jej sprawowania. Wyzwaniem jest stworzenie takich mechanizmów rozliczania, które nie naruszają niezależności sędziów

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • Okszas(2019-03-26 11:12) Zgłoś naruszenie 205

    Pan Dobrowolski powołuje się na demos czy demokrację jako legitymacji do zmian ale to co mamy obecnie w kraju trudno nazwać demokracją to jest jakieś spaczone połączenie oligarchii z ochlokracją. Zatem jak władza wybrana przez ochlos sładająca się niestety z większości też z tych ochlos może cokolwiek oceniać w sposób racjonalny ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • T1000(2019-03-26 12:01) Zgłoś naruszenie 127

    "Organy unijne usiłują rozszerzać swoją jurysdykcję ponad to, co wynika z traktatów. Wyczuły możliwość, by rozszerzyć swe imperium w starciu z półperyferyjnym państwem. Stosują przy tym argumenty z wyliczanki kryteriów niezależności sędziowskiej, zebrane z listy charakteryzującej instytucje w wielu różnych państwach o różnej historii, normach społecznych i tradycji prawa." Oczywiście można się obrażać na Trybunał Sprawiedliwości UE, krzyczeć, tupać i błaznować co do unijnego orzecznictwa, ale w alternatywie są DRZWI NA ZEWNĄTRZ UNII EUROPEJSKIEJ. Pan Dobrowolski o tym marzy???

    Odpowiedz
  • T1000(2019-03-26 12:04) Zgłoś naruszenie 300

    "... ci sędziowie są konieczni w ministerstwie. Bo tylko oni wiedzą, jak naprawdę działają sądy." To oczywista nieprawda, bo niektórzy ci sędziowie są w tym ministerstwie od wielu lat i nie tylko nie mają pojęcia, co się dzieje w sądach, ale już nawet zapomnieli, jak się orzeka!

    Odpowiedz
  • Julia--Polaka nie jest i nie była demokratyczna.(2019-03-26 12:09) Zgłoś naruszenie 515

    ......Kraj nigdy nie będzie demokratyczny dopóki będzie w nim istniał "przymus adwokacki" oraz zbytnio wygórowane stawki adwokackie....Przypomnę tylko słowa Głównego Społecznego Inspektora Pracy "Czy Ktoś jest w stanie w ogóle rozszyfrować co Tusk i jego kolesie mieli na myśli opracowując tą ustawę POdmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" .............Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali/ją tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • marzec2019(2019-03-26 13:30) Zgłoś naruszenie 610

    Prawo cywilne materialne i procesowe oraz prawo karne materialne i procesowe powinny być obligatoryjne przez 5 lat studiów prawniczych. Pozostałe przedmioty powinny być tylko jako fakultety, bo nie oszukujmy się, są całkowicie zbędne.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • m(2019-03-26 13:34) Zgłoś naruszenie 47

    Bardzo dobry artykuł. Bardzo rozsądna wypowiedź.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bajki(2019-03-26 13:53) Zgłoś naruszenie 89

    Trójpodziału władzy nigdy w systemie kontynentalnym nie było. Sędzia to urzędnik państwowy. Przecież nie będzie gryźć ręki, która go karmi. Z kolei władza ma różną możliwość oddziaływania na sędziów. Opowieści o jakimś mitycznym trójpodziale władzy są śmieszne. Teoretyczny bełkot z okresów absolutyzmu. Jego twórcy chodzili na paskach możnowładców. Już samo to powinno dać do myślenia. Oto sędzia urzędnik - nagle cudownie wyzwolony z jarzma zależności - staje się trzecią władzą, którą dwie pozostałe władze mogą czapką nakryć.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • mecul (2019-03-26 13:59) Zgłoś naruszenie 117

    Dobra i trafna ocena. dodałbym jeszcze problem braku kompetencji i rzetelności wielu sędziów i mamy obraz sądownictwa AD 2019

    Odpowiedz
  • Av(2019-03-26 16:36) Zgłoś naruszenie 114

    Ten facet sam sobie przeczy, niech zostanie przy ekonomii,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • No dobra a co z takim prawem i wykształc zrobić?(2019-03-26 16:40) Zgłoś naruszenie 12

    o to juz 23 przykładów w jednej tylko wstecznie działającej Ustawie POmostowej okradającej z emerytur osoby zatrudnione za komuny w najPOdlejszych warunkach pracy z wieku emerytalnego i jak PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) a PiS nic z tym nie robi...Tego aż nie ma sił czytać...1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. --czyli lata między 2008 a 1998. ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … .....3.........Wprowadzono to w chwili w której Ci co nie mogą już skorzystać wg brzmienia tej Ustawki z prawa do zasądzenia firm w których tak pracowali o zdośuczynienia z KC za te warunki -no bo skoro nie mogą już skorzystać z emerytur, .........4. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ........5...zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, .......6. Sądy już doszły do przekonania że chorobowego sprzed Ustawy nie można odliczać bo było by to przed przepisem ale dlaczego nadal tolerują art 4 par 4 -on także odwołuje się aż do 1998r? .......7.... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 8 .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. .........9. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ilu dożywa? ..........10.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... ...........11...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” ..........12.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) (emerytury definiowane a kapitałowe)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mee(2019-03-26 18:33) Zgłoś naruszenie 05

    P. Dobrowolski reprezentuje cynizm typowy dla prawników III Rzeszy - sędziowie nieusuwalni i sami stanowiący dla siebie procedury. Dojna zmiana nie narusza niczego tylko swoich pcha na stołki, swoim wolno wszystko. Jest to tylko walka o dojście do etatów sędziowskich co doskonale opisał ktoś o niku bajki z g.13.53 26.03.2019. - czyli P.D. bajki opowiada, zamordystyczne jest tworzenie prawa, orzekanie i nie odpowiadanie za jakość tworzonego i orzekanie prawa. Już za sędziów ale za mniejsze pieniądze orzekają referendarze sądowi. Ustna procedura bez pisemnej - to dopiero się będzie działo - nie pamiętam i kłamstwo, to głównie będzie po m-cu, roku, a co dopiero po 2. lub 3. latach. W durnia was robi forumowicze p. A.D. to do p. m z 13.34.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MEC (2019-03-27 11:54) Zgłoś naruszenie 12

    Tak. Problemem jest jednak nie tylko orzekanie ni na faktach ale nawet orzekanie nie na prawie. Sędziowie powołują się na orzeczenia innych sędziów (najlepiej kreatywną twórczość SN) jak ognia unikając korzystania z ustawy.

    Odpowiedz