statystyki

Standardy traktowania migrantów przez władze państwa przyjmującego

autor: Dominika Bychawska -Siniarska31.03.2019, 13:00
Odnosząc się do zarzutu naruszenia prawa do bycia poinformowanym o przysługujących prawach, trybunał uznał, że stwierdzenie naruszenia art. 5 par. 4 konwencji konsumują również to prawo i uznał za zbędne badanie skargi z punktu widzenia tego przepisu.

Odnosząc się do zarzutu naruszenia prawa do bycia poinformowanym o przysługujących prawach, trybunał uznał, że stwierdzenie naruszenia art. 5 par. 4 konwencji konsumują również to prawo i uznał za zbędne badanie skargi z punktu widzenia tego przepisu.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz kolejny przyjrzał się, na kanwie sprawy O.S.A. p. Grecji (skarga nr 39065/16), standardom traktowania migrantów przez władze państwa przyjmującego. Ze skargą do trybunału zwróciła się grupa czterech Afgańczyków, którzy 21 marca 2016 r. przybyli wraz z rodzinami na wyspę Chios.

Zostali zatrzymani i umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców Vial w celu przeprowadzenia procedur przyjęcia, identyfikacji i rejestracji migrantów. Tego samego dnia szef policji na Chios zarządził zatrzymanie skarżących. 24 marca 2016 r. nakazał ich wydalenie, a w oczekiwaniu na to – przedłużenie ich aresztowania na maksymalny okres sześciu miesięcy. Decyzje te, napisane w języku greckim, zostały doręczone skarżącym tego samego dnia.

4 kwietnia 2016 r. skarżący wyrazili zamiar ubiegania się o azyl. 22 kwietnia i 7 maja 2016 r. komisarz policji ds. Morza Egejskiego Północnego postanowił zawiesić wydalenie skarżących do czasu zakończenia rozpatrywania ich wniosków o azyl. Skarżącym wydano dokumenty (tymczasowe dowody osobiste), a nakaz nieopuszczania wyspy Chios został zniesiony.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane