statystyki

Standardy traktowania migrantów przez władze państwa przyjmującego

autor: Dominika Bychawska -Siniarska31.03.2019, 13:00
Odnosząc się do zarzutu naruszenia prawa do bycia poinformowanym o przysługujących prawach, trybunał uznał, że stwierdzenie naruszenia art. 5 par. 4 konwencji konsumują również to prawo i uznał za zbędne badanie skargi z punktu widzenia tego przepisu.

Odnosząc się do zarzutu naruszenia prawa do bycia poinformowanym o przysługujących prawach, trybunał uznał, że stwierdzenie naruszenia art. 5 par. 4 konwencji konsumują również to prawo i uznał za zbędne badanie skargi z punktu widzenia tego przepisu.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz kolejny przyjrzał się, na kanwie sprawy O.S.A. p. Grecji (skarga nr 39065/16), standardom traktowania migrantów przez władze państwa przyjmującego. Ze skargą do trybunału zwróciła się grupa czterech Afgańczyków, którzy 21 marca 2016 r. przybyli wraz z rodzinami na wyspę Chios.

Zostali zatrzymani i umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców Vial w celu przeprowadzenia procedur przyjęcia, identyfikacji i rejestracji migrantów. Tego samego dnia szef policji na Chios zarządził zatrzymanie skarżących. 24 marca 2016 r. nakazał ich wydalenie, a w oczekiwaniu na to – przedłużenie ich aresztowania na maksymalny okres sześciu miesięcy. Decyzje te, napisane w języku greckim, zostały doręczone skarżącym tego samego dnia.

4 kwietnia 2016 r. skarżący wyrazili zamiar ubiegania się o azyl. 22 kwietnia i 7 maja 2016 r. komisarz policji ds. Morza Egejskiego Północnego postanowił zawiesić wydalenie skarżących do czasu zakończenia rozpatrywania ich wniosków o azyl. Skarżącym wydano dokumenty (tymczasowe dowody osobiste), a nakaz nieopuszczania wyspy Chios został zniesiony.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane