statystyki

Gutowski i Kardas: Izba Dyscyplinarna okazała się sądem dla władzy, nie dla ludzi

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas26.03.2019, 18:00
Sąd Najwyższy

Izba Dyscyplinarna okazała się sądem dla władzy, nie dla ludzi.źródło: ShutterStock

Izba Dyscyplinarna okazała się sądem dla władzy, nie dla ludzi

N ie bez racji nazywana „niekonstytucyjnym sądem wyjątkowym” Izba Dyscyplinarna SN długo przygotowywała się do rozpoczęcia działalności orzeczniczej. Choć z opóźnieniem, uczyniła to jednak z impetem i rozmachem. Poza konstytucyjnymi zasadami, co nie zaskakuje w świetle standardu ostatnich czasów. Poza granicami kompetencji i z olbrzymią szkodą dla wymiaru sprawiedliwości. Budząc w pamięci mroczne czasy krzywd wyrządzanych przez funkcjonariuszy publicznych wykraczających poza powierzone im uprawnienia.

Granice niezawisłości sędziów

Izba Dyscyplinarna w ostatni piątek uznała, że uchylając postanowienie o tymczasowym aresztowaniu z powodu braku obrońcy (obligatoryjnego z uwagi na niesprawność intelektualną podsądnego), sędzia sądu odwoławczego miał dopuścić się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa. Z tych m.in. względów uznano wydane rozstrzygnięcie za merytorycznie niepoprawne. A samą sędzię (Alinę Czubieniak z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim – przyp. red.) ukarano upomnieniem.

Taka ocena sądu dyscyplinarnego jest jaskrawym przejawem ingerencji w sferę wyłącznych kompetencji orzeczniczych sądu. Kompetencji konstytucyjnie powierzonych na mocy art. 173 i 178 sędziemu, w ramach władzy sędziowskiej wykonywanej w imieniu RP. Niczego w tym kontekście nie zmienia żonglerka przepisami procedury karnej, w której o palmę pierwszeństwa walczyli rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych oraz minister sprawiedliwości. Nie o interpretację regulacji tu chodzi, ale o ocenę sędziowską w konkretnej sprawie i o znaczenie prawa do obrony w ramach procedury zmierzającej do pozbawienia wolności.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kiepsko to wygląda(2019-03-27 07:08) Zgłoś naruszenie 200

  Aresztowany nie umiał czytać ani pisać. Był upośledzony umysłowo. Nie rozumiał nawet, że bierze udział w posiedzeniu w sprawie aresztu. Więc OBOWIĄZKIEM Sędziego było uchylenie aresztu i zapewnienie mu obrońcy. W efekcie trafił do szpitala psychiatrycznego, z czego będzie większy pożytek niż z aresztu. NIE WOLNO robić dyscyplinarek pod publikę - bo oskarżony dopuścił się odrażającego i głośnego czynu (co może oskarżony by rozumiał - gdyby nie to, że bardzo mało rozumie). Izba Dyscyplinarna dostarczyła kolejnych argumentów TSUE. I ośmieszyła siebie, karząc za treść orzeczenia - co gorsza, trafnego i sprawiedliwego!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Legart(2019-03-27 07:17) Zgłoś naruszenie 140

  Co dalej? Dyscyplinarka dla Sędziego, który uniewinnił od zarzutu używania słów wulgarnych w miejscu publicznym manifestantów krzyczących "Konstytucja!" ?! Pierwszym orzeczeniem ów nad-sąd udowodnił, że idziemy w złym kierunku.

  Odpowiedz
 • qweqwe(2019-03-26 21:28) Zgłoś naruszenie 130

  no niestety sami zrobią wszystko żeby potem ich usunięto... pewnie nawet tego nie dostrzegają.

  Odpowiedz
 • prawnik(2019-03-27 07:57) Zgłoś naruszenie 120

  Mam wrażenie, że Izba Dyscyplinarna posunęła się o krok za daleko. Postępowanie dyscyplinarne nie jest polemiką do treści merytorycznej orzeczeń. Nawet wtedy, gdy ktoś uważa, że orzekłby inaczej. Jest dopuszczalne odnośnie treści orzeczenia TYLKO w przypadku oczywistego ekscesu (np. skazania na nieznaną prawu polskiemu karę obcięcia ucha). Nie wtedy, gdy Sąd uważa, że oskarżonemu niezbędny jest obrońca i uchyla postanowienie, bo go nie miał.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i tak trzymac(2019-03-27 07:38) Zgłoś naruszenie 70

  jeszcze poczekajmy chwile i beda piszczec ci od zera

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane