Szybki moderator to mniej pozwów o zniesławienie.Usunięcie wulgarnych i obraźliwych komentarzy z forum internetowego w ciągu kilkunastu minut wystarczy, aby portal uniknął odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych – wynika z najnowszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Mona Høiness to norweska adwokatka, która rozpoznawalność zawdzięcza m.in. prowadzeniu głośnych spraw karnych i sporów o dzieci toczonych przez celebrytów. W 2010 r. sama znalazła się w centrum zainteresowania dziennikarzy za sprawą wartego 17 mln dol. majątku odziedziczonego po zaprzyjaźnionej parze. W popularnym portalu Hegnar Online pojawiła się seria artykułów, w których zarzucano adwokatce, że wykorzystywała emocjonalnie i finansowo starsze małżeństwo, a w końcu tak ich zmanipulowała, że uczynili ją wyłączną dziedziczką fortuny.
Prawniczkę oburzyły nie tyle krytyczne artykuły, co wulgarne, poniżające komentarze anonimowych internautów. Uznała, że wypełniały one znamiona molestowania seksualnego i pozwała portal o zniesławienie. Serwis bronił się, że usunął część obraźliwych komentarzy w ciągu kilkunastu minut od otrzymania skargi, a część moderatorzy zablokowali z własnej inicjatywy. Przesłał jej także przeprosiny, a nawet zaoferował tysiąc euro rekompensaty. Sądy pierwszej i drugiej instancji stwierdziły, że wpisy internautów nie naruszały dóbr osobistych adwokatki, a reakcja moderatorów portalu była wystarczająco szybka.
Adwokatka odwołała się do trybunału w Strasburgu. Zarzuciła norweskim organom naruszenie jej prawa do ochrony życia prywatnego, zwłaszcza reputacji. TSUE podzielił argumentację sądów krajowych. W jego ocenie wprowadzone przez portal mechanizmy zgłaszania i reagowania na treści obraźliwe były właściwe. Co ważne, nie funkcjonowały one wyłącznie na papierze. Moderatorzy prawidłowo załatwili zawiadomienia przesłane przez prawniczkę – wulgarne wpisy usunięto bez zwłoki. Trybunał podkreślił też, że dyskusje na forum internetowym nie są przedłużeniem artykułów redakcyjnych.

ORZECZNICTWO

Wyrok ETPC z 19 marca 2019 r. w sprawie Høiness przeciwko Norwegii (skarga nr 43624/14).