Co tydzień w Polsce sprzedaje się kilkanaście tysięcy samochodów z przekręconym licznikiem i oszukuje tylu klientów – alarmuje Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów, który właśnie wysłał apel do marszałka Sejmu o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem kar za ingerencję w drogomierze.
Prace nad projektem nowelizacji kodeksów drogowego i karnego, który przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności dla fałszerzy, zostały w grudniu zawieszone do czasu uchwalenia zmian w przepisach o nadzorze nad stacjami kontroli pojazdów. Ta z kolei ustawa niespodziewanie spadła z obrad podczas trzeciego czytania i nie wiadomo, kiedy posłowie ponownie się nad nią pochylą.
„Jako że problem fałszowania wskazań liczników pojazdów przyjął w Polsce w ostatnich kilkunastu latach ogromną, niewyobrażalną wręcz skalę, istnieje konieczność jak najszybszego rozwiązania go poprzez uchwalenie rozwiązań prawnych zawartych w druku nr 2878” – czytamy w apelu. Pod dokumentem, oprócz Związku Dealerów Samochodów, podpisały się Stowarzyszenie Komisów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, Polska Izba Motoryzacji i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej.