Hermeliński o sędziach pokoju: W składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz. To nie są prawnicy i to nie jest sąd

17.03.2019, 09:51; Aktualizacja: 17.03.2019, 12:06
Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermelińskiźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Rafał Guz

Sądy pokoju to nie będą niezawisłe sądy; będzie to zejście poniżej poziomu PRL - powiedział w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Wskazał, że w skład sądów pokoju wejdą m.in. listonosze, drwale i kierowcy. "To nie jest sąd" - dodał.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Kuba(2019-04-02 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    a może ci ludzie wiedzą co to uczciwość, etyka i mają doświadczenie życiowe. Niejeden sędzia tego nie ma, wystarczy, że jest przedstawicielem uprzywilejowanej kasty i może udawać że pracuje..

    Odpowiedz
  • Natan(2019-03-19 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Hermeliński sędziami pokoju mają być ludzie doświadczeni życiowo i uczciwi oraz niekarani bo o to chodzi !!!! I niech pan nie chrzani bo pan i niektórzy sędziowie są sami do BANI !!!

    Odpowiedz
  • bez żadnego trybu(2019-03-19 09:11) Zgłoś naruszenie 30

    Czekam kiedy PiS wpadnie na pomysł powołania komisarzy ludowych wzorem bolszewików z okresu rewolucji październikowej…

    Odpowiedz
  • charlie,bravo(2019-03-18 23:46) Zgłoś naruszenie 20

    a ja proponuję iść o krok dalej - dać im sprawy karne, w których prowadzone było dochodzenie, a urząd prokuratorski reprezentować będą prokuratorzy pokoju, teź bez wykształcenia prawniczego...

    Odpowiedz
  • Manio(2019-03-18 20:11) Zgłoś naruszenie 70

    Herr Hermeliński, aber das ist ein Volksgericht! Und "vor Gericht sind wir in Gottes Hand". Czyli do składu trzeba koniecznie inkorporować księdza, a wówczas będziemy mieć "Krótką rozprawę między Panem, Wójtem i Plebanem"...

    Odpowiedz
  • bolek(2019-03-18 19:23) Zgłoś naruszenie 1020

    W USA ława przysięgłych składa się ze zwykłych ludzi wykonujacych różne zawody i to nikomu nie przeszkadza jest to demokratyczne a w Polsce kasta sędziowska ryczy i blużni!!!precz ze świętymi krowami rodem z PRl i SB!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-03-18 16:58) Zgłoś naruszenie 213

    Rosną w Polsce domy / Z czerwoniutkiej cegły/ Domy wznosi piekarz/ Bo w tej pracy biegły/ Handel Zagraniczny/ Rozwijają zduni/ Znają koninktury/ Z gawędzeń babuni/ Domy, mosty, szkoły/ To domena szewców/ A z krawców się robi/ Zwycięstwa ich piewców/ Piekarz, szewcy, zduni/ Każdy sercu bliski/ Wspólnie zapracują/ Na moją "Scotch Whisky". (K. Staszewski, "Kołysanka stalinowska ")

    Odpowiedz
  • Będą się wysilać i pracować nad "reformą".(2019-03-18 13:52) Zgłoś naruszenie 204

    Proponuję skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań: rozkaz NKWD nr 00447 z 30 lipca 1937r. powołujący do życia tzw. trójki radzieckie. Tylko przetłumaczyć, dać dudusiowi do podpisu i po sprawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wisła(2019-03-18 13:21) Zgłoś naruszenie 208

    w ogóle świetny pomysł.. niech lekarzami będą hydraulicy, a policjantami kibole, bankowcami złodzieje, kierowcami niewidomi....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • RP(2019-03-18 12:57) Zgłoś naruszenie 1018

    Tu chodzi o sprawiedliwy wyrok , a nie, że się nie da , bo procedury nie pozwalają, właśnie o to chodzi , aby w drobnych sprawach orzekał rozsądkowy drwal a nie prawnik z głową nabitą paragrafami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jaro(2019-03-18 12:07) Zgłoś naruszenie 153

    Trójka OSO organ pseudo-sądowniczy, mającym prawo "karać" za czyny wymierzone przeciw ustrojowi sowieckiemu, w szczególności za "kontrrewolucyjną propagandę", zdradę, dezercję i "szkodnictwo". Kolegium, nie będąc sądem, nie miało obowiązku zachowywania żadnych procedur i gwarancji procesowych, w tym prawa do obrony. Niemal wszystkie sprawy były rozpoznawane zaocznie. Zakres rozpoznawanych spraw i zakres stosowanych "kar" zmieniał się – początkowo kolegium orzekało tylko zesłania, później także osadzało w obozach pracy i konfiskowało majątki. W latach wojny sowiecko-niemieckiej (1941–45) kolegium orzekało również karę śmierci. W czasie terroru stalinowskiego w latach 30. XX wieku kolegium "rozpoznawało" po 20-30 tysięcy spraw rocznie – po 200–300, a nawet 1.000 na każdym posiedzeniu. Po II wojnie światowej kolegium odegrało znaczącą rolę w represjonowaniu ruchów narodowowyzwoleńczych w krajach nadbałtyckich i w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dokładny(2019-03-18 11:39) Zgłoś naruszenie 1421

    Wolę listonosza, który potrafi sprawnie policzyć głosy, niż sędziego który tego nie potrafi...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • arnold(2019-03-18 10:56) Zgłoś naruszenie 1122

    Prawnik jest od procedury, o zasadności żądania może również orzec np. lekarz. Skąd pogarda "sędziego" w stosunku do innych ludzi?

    Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2019-03-18 07:06) Zgłoś naruszenie 339

    Nieważne jaki ma zawód, ważne, żeby należał do pisu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zeghar(2019-03-17 19:00) Zgłoś naruszenie 1929

    Prezesem Sądu Najwyższego została osoba nie będąca sędzią. Czyli taki sędzia pokoju to nic nowego...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrew66(2019-03-17 17:04) Zgłoś naruszenie 010

    .bardzo proszę o pomoc pomagam.pl/andrzejkulis

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Panie Hermelinski ... (2019-03-17 14:08) Zgłoś naruszenie 2914

    "SZDODA ... CZASU I ATŁASU" na rzeczową dyskusję z TĘPAKAMI … z przepukliną MÓŻDŻKÓW !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obywatel RP(2019-03-17 14:07) Zgłoś naruszenie 3754

    Bzdury plecie.W składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz.Ci ludzie mogą mieć o wiele większe doświadczenie życiowe i to jest najważniejsze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2019-03-17 13:49) Zgłoś naruszenie 3250

    Hermeliński, wygłosiłeś już wiele bzdur, wrzuć sobie na luz, porób coś ogródku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PObudka(2019-03-17 13:26) Zgłoś naruszenie 2840

    Należy sądzić ,że po składzie :listonosz ,drwal , kierowca czy lekarz podsądny będzie bardziej zadowolony z wyroku niż byliby w nim - Abażurki, Tu-leje i im podobni .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz