Wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku. [CO MOŻNA WYCINAĆ BEZ ZEZWOLENIA]

autor: Paweł Sikora16.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 09.11.2019, 12:01
wycinka drzew-piła łańcuchowa

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.źródło: ShutterStock

Przepisy ustawy o ochronie przyrody były kilkakrotnie nowelizowane na przestrzeni dosyć krótkiego czasu. Ostatnio 1 stycznia 2019 r. Dlatego też wielu osobom trudno się zorientować, jaki tak naprawdę stan prawny obowiązuje. Po kontrowersyjnym i mocno liberalnym „lex Szyszko” - zasady ingerencji w ekosystem zostały nieco uporządkowane. Wciąż mamy prawo do rozporządzania roślinnością na własnej działce – bez zgłoszenia czy zezwolenia – ale tylko w określonych prawem przypadkach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • Ja(2019-03-16 09:05) Zgłoś naruszenie 26542

    Żenujące, znowu trzeba się pytac urzędasa czy można usunąć własne drzewo z własnego terenu...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • pozorny właściciel(2019-03-16 10:20) Zgłoś naruszenie 25823

    To jest pozorna własność?W Polsce o wszystkim decyduje urzędnik.A my pozorni właściciele mamy tylko pilnować tej własności, płacić podatki i siedzieć cicho.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PRECZ Z ŁAPAMI OD MOJEJ WŁASNOŚCI(2019-03-16 09:24) Zgłoś naruszenie 21334

    nie sadzę żadnego drzewa a samosiejki jakie się tylko pokarzą ********** na śmietnik, ******* żeby później chodzić i byle urzędasa prosić o pozwolenie, bo cholerny rząd tak postanowił, że wsadził **** do mojej własnej działki. Szkoda, może wnuki będą pod mostem mieszkać bo mi nie dadzą pozwolenia na ścięcie drzewa i postawienie domu dla nich. PRECZ Z ŁAPAMI OD MOJEJ WŁASNOŚCI.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • żenada(2019-03-18 17:14) Zgłoś naruszenie 16260

    jak pis wydał dobre przepisy to POstkomuna rozkręciła wrzawę na całą europę i teraz ponownie trzeba się kłaniać nierobom w gminach żeby łaskawie pozwolili wyciąć prywatne drzewo

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • olek7(2019-03-16 13:23) Zgłoś naruszenie 14225

    Dlatego u mnie na posesji jak tylko jakieś drzewko wykiełkuje to zaraz je usuwam i potem nie ma problemu gdyby duże urosło.

    Odpowiedz
  • pod-leśniczy(2019-03-16 19:44) Zgłoś naruszenie 5226

    Jest sposób na usunięcie drzewa bez "pomocy "urzędniczej - tylko trzeba znać skuteczną metodę . Odnosi też dobre skutki do drzew sąsiada znajdujące w pobliżu granicy /miedzy/ nieruchomości . Czas trwania "operacji " nie przekracza 5 minut.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Gorol(2019-04-23 16:23) Zgłoś naruszenie 519

    Trzeba pilnować by drzewko nie przytyło powyżej 50cm w obwodzie i na czas je wyciąć zostawiając pniak dla donosicieli by nie było asumptu do interwencji urzędników w razie kontroli.

    Odpowiedz
  • lisica(2019-05-21 02:37) Zgłoś naruszenie 4438

    Poniekąd rozumiem oburzenie, że trzeba zgłaszać zamiar wycinki drzew o określonych obwodach pnia z własnej działki. Proszę jednak uświadomić sobie, dlaczego tak jest: drzewa świadczą szereg usług ekosystemowych, co leży w interesie społecznym! Jeśli masz - kolokwialnie mówiąc - spore drzewo, to jest ono cenne dla otoczenia, bo: - produkuje tlen - obniża temperaturę i podnosi wilgotność otoczenia - jest schronieniem, miejscem pożywienia czy rozrodu dla (pożytecznych dla człowieka!) ptaków i owadów - chroni przed wiatrem, hałasem - przechwytuje zanieczyszczenia powietrza i gleby - reguluje gospodarkę wodną (np. zwiększając retencję wody, wsiąkanie wgłębne) - dostarcza walorów krajobrazowych, duchowych - pochłania dwutlenek węgla, wychwytuje kurz itd.

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • jan(2019-06-08 11:33) Zgłoś naruszenie 4250

    Czytając większość komentarzy widać ilu w naszym kraju jest buraków. Aby wiedzieć dlaczego drzewa powinny być chronione trzeba mieć jakąś choćby podstawową wiedzę a do tego jest potrzebne czytanie ze zrozumieniem.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Darek(2019-10-17 08:11) Zgłoś naruszenie 406

    Do wszystkich pseudo-ekologów tak bardzo zatroskanych o losy drzew. Przestańcie się tak martwić o drzewa na cudzych posesjach. Jeśli zależy wam tak na przyrodzie to kupujcie ziemię i sadźcie lasy!!!! PS. Niedawno w Warszawie szambo wylewali do Wisły a ekolodzy zamiast protestować prowadzili kampanię wyborczą do sejmu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sikora redachtorze(2019-03-16 09:47) Zgłoś naruszenie 2644

    tobie Soros mózg wyciął-baranie.

    Odpowiedz
  • Patryk(2019-04-25 08:39) Zgłoś naruszenie 2411

    Albo ja coś nie rozumiem albo wy się nakręcacie. Rozumiem że na własnej działce takiej z domem (budowlanej) mogę wyciąć każde drzewo do obwodu pnia 50cm. Jeśli ma więcej to tylko zgłaszam do urzędu i nikt mi łachy nie robi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-03-16 13:30) Zgłoś naruszenie 2453

    III Ż-Faszystoska RP . W POłnym rascwietie .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anna(2019-09-30 18:46) Zgłoś naruszenie 193

    Nikt nie zmusza do posiadania dzieci a jednak dostaje się za to pieniądze bo są przyszłością świata, ale drzewa są przyszłością tej przyszłości i wbrew pozorom ich istnienie też kosztuje (kto niema nie zrozumie ! ) . Jeżeli nie mogę dostać x + za drzewo to dlaczego utrudnia mi się korzystanie z mojej własności ,z mojej pracy. Mam ok.80 ar pola ornego na którym rosną brzozy- ok. 1000 szt. różnej grubości.Chciałam wyciąć ok 250 aby mieć na opał i prześwietlić bardziej zagęszczone miejsca , nie chcę przywracać roli. Zgłoszenie ? - żaden problem !. Muszę tylko wykonać mapkę i nanieść na niej namiary i parametry każdego drzewa - ręce mi opadły

    Odpowiedz
  • ajm(2019-09-04 00:43) Zgłoś naruszenie 189

    tepic drzewa-nie bedzie problemu :)

    Odpowiedz
  • kazik(2019-08-20 12:37) Zgłoś naruszenie 185

    Skoro przymusowo świadczę usługi ekosystwmowe to powinienem mieć rekompensatę za te usługi.

    Odpowiedz
  • Milena(2019-03-19 19:00) Zgłoś naruszenie 124

    Ja mam dom w granicy,sąsiada drzewa leżą na moim dachu i nie pozwoli ich usunąc.Co robić?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • DRWAL(2019-03-20 00:33) Zgłoś naruszenie 61

    SEMIT wcześniej było można na tych albo nawet łatwiejszych zasadach

    Odpowiedz