Wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku. [CO MOŻNA WYCINAĆ BEZ ZEZWOLENIA]

autor: Paweł Sikora16.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 09.11.2019, 12:01
wycinka drzew-piła łańcuchowa

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.źródło: ShutterStock

Przepisy ustawy o ochronie przyrody były kilkakrotnie nowelizowane na przestrzeni dosyć krótkiego czasu. Ostatnio 1 stycznia 2019 r. Dlatego też wielu osobom trudno się zorientować, jaki tak naprawdę stan prawny obowiązuje. Po kontrowersyjnym i mocno liberalnym „lex Szyszko” - zasady ingerencji w ekosystem zostały nieco uporządkowane. Wciąż mamy prawo do rozporządzania roślinnością na własnej działce – bez zgłoszenia czy zezwolenia – ale tylko w określonych prawem przypadkach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • Ja(2019-03-16 09:05) Zgłoś naruszenie 26542

    Żenujące, znowu trzeba się pytac urzędasa czy można usunąć własne drzewo z własnego terenu...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • PRECZ Z ŁAPAMI OD MOJEJ WŁASNOŚCI(2019-03-16 09:24) Zgłoś naruszenie 21334

    nie sadzę żadnego drzewa a samosiejki jakie się tylko pokarzą ********** na śmietnik, ******* żeby później chodzić i byle urzędasa prosić o pozwolenie, bo cholerny rząd tak postanowił, że wsadził **** do mojej własnej działki. Szkoda, może wnuki będą pod mostem mieszkać bo mi nie dadzą pozwolenia na ścięcie drzewa i postawienie domu dla nich. PRECZ Z ŁAPAMI OD MOJEJ WŁASNOŚCI.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Sikora redachtorze(2019-03-16 09:47) Zgłoś naruszenie 2644

    tobie Soros mózg wyciął-baranie.

    Odpowiedz
  • pozorny właściciel(2019-03-16 10:20) Zgłoś naruszenie 25823

    To jest pozorna własność?W Polsce o wszystkim decyduje urzędnik.A my pozorni właściciele mamy tylko pilnować tej własności, płacić podatki i siedzieć cicho.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olek7(2019-03-16 13:23) Zgłoś naruszenie 14225

    Dlatego u mnie na posesji jak tylko jakieś drzewko wykiełkuje to zaraz je usuwam i potem nie ma problemu gdyby duże urosło.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-03-16 13:30) Zgłoś naruszenie 2453

    III Ż-Faszystoska RP . W POłnym rascwietie .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pod-leśniczy(2019-03-16 19:44) Zgłoś naruszenie 5226

    Jest sposób na usunięcie drzewa bez "pomocy "urzędniczej - tylko trzeba znać skuteczną metodę . Odnosi też dobre skutki do drzew sąsiada znajdujące w pobliżu granicy /miedzy/ nieruchomości . Czas trwania "operacji " nie przekracza 5 minut.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • and66(2019-03-17 01:04) Zgłoś naruszenie 45

    bardzo proszę o pomoc b.link/andrzej65

    Odpowiedz
  • żenada(2019-03-18 17:14) Zgłoś naruszenie 16260

    jak pis wydał dobre przepisy to POstkomuna rozkręciła wrzawę na całą europę i teraz ponownie trzeba się kłaniać nierobom w gminach żeby łaskawie pozwolili wyciąć prywatne drzewo

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Milena(2019-03-19 19:00) Zgłoś naruszenie 124

    Ja mam dom w granicy,sąsiada drzewa leżą na moim dachu i nie pozwoli ich usunąc.Co robić?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • DRWAL(2019-03-20 00:33) Zgłoś naruszenie 61

    SEMIT wcześniej było można na tych albo nawet łatwiejszych zasadach

    Odpowiedz
  • Gorol(2019-04-23 16:23) Zgłoś naruszenie 519

    Trzeba pilnować by drzewko nie przytyło powyżej 50cm w obwodzie i na czas je wyciąć zostawiając pniak dla donosicieli by nie było asumptu do interwencji urzędników w razie kontroli.

    Odpowiedz
  • Patryk(2019-04-25 08:39) Zgłoś naruszenie 2411

    Albo ja coś nie rozumiem albo wy się nakręcacie. Rozumiem że na własnej działce takiej z domem (budowlanej) mogę wyciąć każde drzewo do obwodu pnia 50cm. Jeśli ma więcej to tylko zgłaszam do urzędu i nikt mi łachy nie robi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lisica(2019-05-21 02:37) Zgłoś naruszenie 4438

    Poniekąd rozumiem oburzenie, że trzeba zgłaszać zamiar wycinki drzew o określonych obwodach pnia z własnej działki. Proszę jednak uświadomić sobie, dlaczego tak jest: drzewa świadczą szereg usług ekosystemowych, co leży w interesie społecznym! Jeśli masz - kolokwialnie mówiąc - spore drzewo, to jest ono cenne dla otoczenia, bo: - produkuje tlen - obniża temperaturę i podnosi wilgotność otoczenia - jest schronieniem, miejscem pożywienia czy rozrodu dla (pożytecznych dla człowieka!) ptaków i owadów - chroni przed wiatrem, hałasem - przechwytuje zanieczyszczenia powietrza i gleby - reguluje gospodarkę wodną (np. zwiększając retencję wody, wsiąkanie wgłębne) - dostarcza walorów krajobrazowych, duchowych - pochłania dwutlenek węgla, wychwytuje kurz itd.

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • jan(2019-06-08 11:33) Zgłoś naruszenie 4250

    Czytając większość komentarzy widać ilu w naszym kraju jest buraków. Aby wiedzieć dlaczego drzewa powinny być chronione trzeba mieć jakąś choćby podstawową wiedzę a do tego jest potrzebne czytanie ze zrozumieniem.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • yex ottake(2019-06-28 18:48) Zgłoś naruszenie 35

    i dlatego w od byt mam wybory drani

    Odpowiedz
  • kazik(2019-08-20 12:37) Zgłoś naruszenie 185

    Skoro przymusowo świadczę usługi ekosystwmowe to powinienem mieć rekompensatę za te usługi.

    Odpowiedz
  • ajm(2019-09-04 00:43) Zgłoś naruszenie 189

    tepic drzewa-nie bedzie problemu :)

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-09-26 11:25) Zgłoś naruszenie 21

    Natomiast za wycięcie drzew na starym cmentarzu , bez zezwolenia , nie tylko nie płaci się kary , ale i nagrodę się przytula - 100 baniek w PLN-ach ... , i ten cmentarz , na którym wyrosną piękne kamieniczki na wynajem , też w pakiecie ... , i zaległe podatki od nieruchomości obligatoryjnie ... , i kolejne dotacje bez dwóch zdań ... , i jeszcze drewno , z tych dżef ... I kamień budowlany , z tych macef ... Jakie warunki geszeftu ? - załóż myckę i chałat , dobierz jeszcze kilku złodziei , zarejestruj gminę - i wiśta , wio ...

    Odpowiedz
  • (2019-09-30 13:10) Zgłoś naruszenie 02

    Szanowni, Nikt Was nie zmusza do kupowania zalesionej działki. Więc nie ma co oczekiwać rekompensaty za wartości eko-systemowe. Jak kupicie działkę obok wysypiska, to też zgłosicie zażalenie do gminy, że widok kiepski i śmierdzi? Albo teren podmokły i osuszać trzeba? Nie. Wiecie co kupujecie i godzicie się z konsekwencjami. Zgodzę się natomiast z tym, że jeśli ja sadzę drzewo to jest to moja własność i powinienem móc ściąć kiedy chcę, jak również sprzedać. Kwestia dokumentacji.

    Odpowiedz