statystyki

Są wartości, będą i unijne pieniądze [FELIETON]

autor: Maciej Weryński09.03.2019, 18:30
Wszyscy muszą przestrzegać reguł. Popieramy tę ideę, podobnie jak większość krajów członkowskich.

Wszyscy muszą przestrzegać reguł. Popieramy tę ideę, podobnie jak większość krajów członkowskich.źródło: ShutterStock

Trudno dziś Unii wymóc poszanowanie dla zasad praworządności. Może podziała bodziec finansowy?

W szyscy muszą przestrzegać reguł. Popieramy tę ideę, podobnie jak większość krajów członkowskich. Każdy powinien rozumieć, że przynależność do pewnej społeczności, takiej jak UE, zakłada konieczność przestrzegania wspólnych zasad. Jestem przekonany, że nasi partnerzy w Polsce są tego świadomi – przypomniał w wywiadzie dla DGP Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji (DGP nr 41/2019) przy okazji swojej wizyty w Warszawie. Oczywiście minister gospodarki jest od załatwiania relacji ekonomiczno-gospodarczych, a nie sprawdzania, jak się u partnera ma praworządność, ale szybka odpowiedź na pytanie z dziedziny, z którą teoretycznie nie ma nic wspólnego, pokazuje, jak Francja, jeden z najważniejszych we wspólnocie i nadających ton unijnej polityce krajów, podchodzi do sprawy. – Przyjechałem do Polski, by nadać nowy impuls polsko-francuskim relacjom gospodarczym. Polska dobrze zna naszą pozycję, jeśli chodzi o praworządność – dodał minister Le Maire.

Francja – obok Niemiec i Holandii – jest główną zwolenniczką wprowadzenia finansowej odpowiedzialności państw członkowskich Unii Europejskiej za nieprzestrzeganie zasady praworządności. Chodzi o zamrożenie wypłat z funduszy unijnych. I pierwszy sukces na drodze do takiego rozwiązania już odniosła, kiedy Parlament Europejski przyjął projekt rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich, które taką odpowiedzialność miałoby regulować. I to w wersji zaostrzonej w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej. Nie chodzi tylko o to, że zdaniem PE rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać od momentu wydania, a projekt przewidywał pierwotnie jego wejście w życie w 2021 r., czyli wraz z nową perspektywą finansową UE. Wiele o nastawieniu europejskiego parlamentu mówią także inne poprawki, które ciało to przegłosowało.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-03-09 22:25) Zgłoś naruszenie 11

    Słusznie Francja upomina się o wartości europejskie, bo właśnie we Francji w ostatnich miesiącach praworządność jest najbardziej deptana w całej Europie. Krwawe corridy jakie policja francuska urządza pokojowym demonstrantom, antysemicie napaści, czy permanentnie przekraczeny przez to państwo deficyt budżetowy budzą poważne obawy w jakim kierunku zmierza to państwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane