statystyki

Niejawne egzaminy lekarskie. Co robić, gdy zawiodły instytucje?

autor: Bartosz Wilk Wiceprezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Fot. Piotr Skubisz/Materiały Prasowe05.03.2019, 12:06; Aktualizacja: 05.03.2019, 12:13
Czy jesteśmy bezbronni w starciu ze zdeterminowanymi politykami? Pokażą to wyniki spraw – przed sądami i trybunałami. Sprawa pytań z egzaminów medycznych zapewne trafi do Strasburga

Czy jesteśmy bezbronni w starciu ze zdeterminowanymi politykami? Pokażą to wyniki spraw – przed sądami i trybunałami. Sprawa pytań z egzaminów medycznych zapewne trafi do Strasburgaźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny w 2016 r. rozstrzygnął, że nie ma powodu, by utajniać pytania z egzaminów, które się już odbyły. Organy państwa nic sobie z tego wyroku nie robią. Co więc mogą zrobić obywatele?

W ydawało się, że dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. pytania z egzaminów medycznych będą jawne. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej złożona i zaskakująca. Po wyroku parlamentarzyści zmienili ustawę i wprowadzili przepis, zgodnie z którym pytania z tych testów są udostępniane… po pięciu latach od dnia egzaminu.

Z jednej strony ta historia pokazuje trudności związane z działaniami na rzecz ujawnienia egzaminów lekarskich, z drugiej zaś obrazuje szerszy problem – brak realnych gwarancji ochrony prawa do informacji, gdy władza postanowi je ograniczyć w stopniu budzącym wątpliwości konstytucyjne.

Egzaminy pod auspicjami państwa

Mamy m.in. egzaminy: gimnazjalny, maturalny, wstępny na aplikację adwokacką i radcowską, egzaminy dla prawników (m.in. adwokacki i radcowski). Pytania z nich wszystkich są jawne. Dla osób, które do nich podchodzą, jest to ważne – mogą dzięki temu poznać ich formę, technikę formułowania pytań, a w końcu sprawdzić swoją wiedzę poprzez rozwiązanie egzaminów z lat minionych.

W przypadku pytań z egzaminów medycznych obowiązywały przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którymi „Testy i pytania testowe nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej” (art. 14a ust. 11 dotyczący lekarskiego egzaminu końcowego [LEK] i lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego [LDEK]; art. 16s ust. 12 – dotyczący państwowego egzaminu specjalizacyjnego). Jaki jest powód utajniania pytań?

Pojawiał się argument, że niektóre z nich się powtarzają. To zaś miałoby sprawiać, że do zdania egzaminu nie będzie potrzebna szeroka wiedza medyczna, tylko „wykucie” odpowiedzi na pytania z lat minionych, a to miałoby negatywnie wpłynąć na rzetelność sprawdzianu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane