statystyki

Niejawne egzaminy lekarskie. Co robić, gdy zawiodły instytucje?

autor: Bartosz Wilk Wiceprezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Fot. Piotr Skubisz/Materiały Prasowe05.03.2019, 12:06; Aktualizacja: 05.03.2019, 12:13
Czy jesteśmy bezbronni w starciu ze zdeterminowanymi politykami? Pokażą to wyniki spraw – przed sądami i trybunałami. Sprawa pytań z egzaminów medycznych zapewne trafi do Strasburga

Czy jesteśmy bezbronni w starciu ze zdeterminowanymi politykami? Pokażą to wyniki spraw – przed sądami i trybunałami. Sprawa pytań z egzaminów medycznych zapewne trafi do Strasburgaźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny w 2016 r. rozstrzygnął, że nie ma powodu, by utajniać pytania z egzaminów, które się już odbyły. Organy państwa nic sobie z tego wyroku nie robią. Co więc mogą zrobić obywatele?

W ydawało się, że dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. pytania z egzaminów medycznych będą jawne. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej złożona i zaskakująca. Po wyroku parlamentarzyści zmienili ustawę i wprowadzili przepis, zgodnie z którym pytania z tych testów są udostępniane… po pięciu latach od dnia egzaminu.

Z jednej strony ta historia pokazuje trudności związane z działaniami na rzecz ujawnienia egzaminów lekarskich, z drugiej zaś obrazuje szerszy problem – brak realnych gwarancji ochrony prawa do informacji, gdy władza postanowi je ograniczyć w stopniu budzącym wątpliwości konstytucyjne.

Egzaminy pod auspicjami państwa

Mamy m.in. egzaminy: gimnazjalny, maturalny, wstępny na aplikację adwokacką i radcowską, egzaminy dla prawników (m.in. adwokacki i radcowski). Pytania z nich wszystkich są jawne. Dla osób, które do nich podchodzą, jest to ważne – mogą dzięki temu poznać ich formę, technikę formułowania pytań, a w końcu sprawdzić swoją wiedzę poprzez rozwiązanie egzaminów z lat minionych.

W przypadku pytań z egzaminów medycznych obowiązywały przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którymi „Testy i pytania testowe nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej” (art. 14a ust. 11 dotyczący lekarskiego egzaminu końcowego [LEK] i lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego [LDEK]; art. 16s ust. 12 – dotyczący państwowego egzaminu specjalizacyjnego). Jaki jest powód utajniania pytań?

Pojawiał się argument, że niektóre z nich się powtarzają. To zaś miałoby sprawiać, że do zdania egzaminu nie będzie potrzebna szeroka wiedza medyczna, tylko „wykucie” odpowiedzi na pytania z lat minionych, a to miałoby negatywnie wpłynąć na rzetelność sprawdzianu.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane