statystyki

Bezczynność administratora? Skarga do UODO, a nie do sądu

autor: Sławomir Wikariak04.03.2019, 07:52; Aktualizacja: 04.03.2019, 08:48
Były student i doktorant jednego z uniwersytetów zażądał od rektora informacji, w jakim zakresie były i są przetwarzane jego dane osobowe, oraz udostępnienia kopii wszystkich przetwarzanych danych.

Były student i doktorant jednego z uniwersytetów zażądał od rektora informacji, w jakim zakresie były i są przetwarzane jego dane osobowe, oraz udostępnienia kopii wszystkich przetwarzanych danych.źródło: ShutterStock

Nie można zaskarżyć do sądu administracyjnego bezczynności w sprawie udzielenia informacji dotyczącej sposobu przetwarzania danych osobowych przez administratora. Stosowną skargę należy złożyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Były student i doktorant jednego z uniwersytetów zażądał od rektora informacji, w jakim zakresie były i są przetwarzane jego dane osobowe, oraz udostępnienia kopii wszystkich przetwarzanych danych. Skorzystał w ten sposób z praw, jakie daje mu art. 15 rozporządzenia 2016/679 w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Rektor ocenił, że przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów i informacji wymaga sporo czasu i na podstawie art. 12 ust. 3 RODO wydłużył termin na odpowiedź o miesiąc, a potem o jeszcze jeden. Jak później tłumaczył w odpowiedzi na skargę, wynikało to z dużej aktywności wnioskodawcy na uniwersytecie, a przede wszystkim z tego, że był on uczestnikiem licznych spraw sądowoadministracyjnych. Dlatego też wyszukanie wszystkich informacji na jego temat w różnych jednostkach uczelni wymagało czasu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane