statystyki

Bez zgody sądu nie kupisz mieszkania dla dziecka

autor: Michał Culepa20.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:48
SN w uchwale udzielił odpowiedzi negatywnej. W uzasadnieniu wskazał, że najważniejszym problemem w sprawie była ocena, czy taka umowa – czyli nabycie przez rodzica dla swojego dziecka, ale za własne pieniądze (traktowane jako darowizna celowa) nieruchomości (mieszkania, działki gruntu) – może być kwalifikowana jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. SN uznał, że tak, gdyż pociąga za sobą rozmaite konsekwencje.

SN w uchwale udzielił odpowiedzi negatywnej. W uzasadnieniu wskazał, że najważniejszym problemem w sprawie była ocena, czy taka umowa – czyli nabycie przez rodzica dla swojego dziecka, ale za własne pieniądze (traktowane jako darowizna celowa) nieruchomości (mieszkania, działki gruntu) – może być kwalifikowana jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. SN uznał, że tak, gdyż pociąga za sobą rozmaite konsekwencje.źródło: ShutterStock

Bez zezwolenia sądu opiekuńczego rodzice nie mogą nabyć nieruchomości dla pozostającego pod ich władzą rodzicielską dziecka na podstawie umowy sprzedaży nawet wtedy, gdy pieniądze na ten cel pochodzą z dokonanej przez nich darowizny celowej.

Sprawa dotyczyła skargi małżeństwa C. na odmowę dokonania czynności przez notariusza. Państwo C. zamierzali kupić mieszkania dla swoich małoletnich córek. Chcieli, by to one były stronami umowy sprzedaży jako nabywczynie lokali (miały być reprezentowane przed notariuszem przez rodziców). Pieniądze na kupno mieszkań miały być przekazane przez ich ojca za wiedzą i zgodą ich matki, czyli żony pana C. Państwo C. mieli się zająć zarządzaniem lokalami swoich córek do uzyskania przez nie pełnoletniości, a pan C. zobowiązał się do ponoszenia kosztów utrzymania i eksploatacji mieszkań.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-02-20 13:51) Zgłoś naruszenie 511

    Niezgoda łańcuchowego potrzebna jest PO to , żeby ścierwojad mógł łatwiej dorwać rodziców . A łańcuchowy łatwiej coś za bezcen kupić ... Tak z grubsza .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane