statystyki

Reforma procedury karnej trafi już do Sejmu

autor: Emilia Świętochowska20.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.02.2019, 09:05
W ramach postępowań przygotowawczych, np. dotyczących piramid finansowych, nie będą już musiały przesłuchiwać wszystkich pokrzywdzonych, przy założeniu, że mają takie same informacje na temat przestępczego procederu.

W ramach postępowań przygotowawczych, np. dotyczących piramid finansowych, nie będą już musiały przesłuchiwać wszystkich pokrzywdzonych, przy założeniu, że mają takie same informacje na temat przestępczego procederu.źródło: ShutterStock

Koniec ogłaszania wyroków do pustej sali, żmudnego odczytywania całych tomów akt sprawy czy przesłuchiwania setek świadków, którzy mają dokładnie to samo do powiedzenia – to tylko niektóre obietnice, jakie złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości w przygotowanej reformie procesu karnego. Wczoraj projektu nowelizacji został przyjęty przez rząd.

Gruntowne zmiany w kodeksie postępowania karnego forsowane przez resort Zbigniewa Zbiory mają przede wszystkim przyczynić się do wyeliminowania formalizmów, a w rezultacie przyspieszyć i usprawnić proces. Duża część reformy koncentruje się też na ograniczaniu możliwości stosowania obstrukcji przez obrońców. Temu ma np. służyć narzucenie stronom ścisłego dotrzymywania terminów. Kolejną nowością będzie wprowadzenie tzw. prekluzji dowodowej. W praktyce zasada ta będzie oznaczała, że wszystkie wnioski dowodowe (np. o powołanie świadka) składane przez adwokatów po wyznaczonym terminie będą odrzucane jako służące nieuzasadnionemu przewlekaniu postępowania. Wyjątkiem będą te wnioski, które dotyczą dowodów mogących mieć decydujące znaczenie dla przesądzenia o odpowiedzialności karnej sprawcy.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane