statystyki

O związkach poważnie lub wcale [FELIETON]

autor: Maciej Weryński19.02.2019, 10:40; Aktualizacja: 19.02.2019, 12:08
Ogłoszenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku w sprawie odmowy transkrypcji małżeństwa zawartego za granicą przez dwóch mężczyzn (sygn. akt IV SA/Wa 2618/18) stało się jednym z najważniejszych i dyskutowanych doniesień „z okolic prawa” w Polsce.

Ogłoszenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku w sprawie odmowy transkrypcji małżeństwa zawartego za granicą przez dwóch mężczyzn (sygn. akt IV SA/Wa 2618/18) stało się jednym z najważniejszych i dyskutowanych doniesień „z okolic prawa” w Polsce.źródło: ShutterStock

Polska będzie w końcu zmuszona wprowadzić jakąś formę odpowiadającą małżeństwu dla par jednopłciowych. I być może uczyniła właśnie pierwszy krok.

O głoszenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku w sprawie odmowy transkrypcji małżeństwa zawartego za granicą przez dwóch mężczyzn (sygn. akt IV SA/Wa 2618/18) stało się jednym z najważniejszych i dyskutowanych doniesień „z okolic prawa” w Polsce. Po raz kolejny okazało się, że prawo w praktyce (zwłaszcza jeśli zahacza o problemy światopoglądowe) jest dla Polaków zdecydowanie ważniejsze niż abstrakcyjne w ich mniemaniu sytuacja sądownictwa czy porządek konstytucyjny. Paradoksalnie sprawa nostryfikacji zawartego za granicą małżeństwa osób jednej płci ma z obiema tymi kwestiami bardzo wiele wspólnego.

Wyrok (a zwłaszcza jego uzasadnienie) wywołał skrajnie różne komentarze po dwóch stronach barykady, z którą bez wątpienia mamy w tej sprawie do czynienia. Portale LGBT niemal świętują zwycięstwo i twierdzą, że „historia dzieje się na naszych oczach”. Reakcje na prawicowych stronach w najlepszym razie sprowadzają się do: „Bzdura. Przegrali”. Ale są i takie komentarze: „Wnioskować z powyższego należy, że art. 18. Konstytucji RP (…) obowiązuje jedynie do momentu jego odpowiedniej interpretacji przez sędziego. Czy odbędą się w związku z tym protesty obrońców Konstytucji? Może prezydent Wałęsa przywdzieje koszulkę i przyjedzie pod warszawski Sąd Apelacyjny?”. Medialny mainstream podaje informacje o wyroku WSA w tonie życzliwej relacji z ciekawego wydarzenia.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane