statystyki

Projekt ustawy o kancelariach odszkodowawczych. Nie ma zgody między Ministerstwem Sprawiedliwości a Senatem

autor: Emilia Świętochowska14.02.2019, 08:10; Aktualizacja: 14.02.2019, 08:10
Posiedzenie komisji ostatecznie przerwano do czasu uzyskania oficjalnego stanowiska rządu w sprawie projektu.

Posiedzenie komisji ostatecznie przerwano do czasu uzyskania oficjalnego stanowiska rządu w sprawie projektu.źródło: ShutterStock

Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie projektu ustawy regulującej działalność kancelarii odszkodowawczych. Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości zadeklarowała, że jest on nie do zaakceptowania w wersji przyjętej przez Senat.

– Projekt wymaga poważnych korekt – podkreśliła Agnieszka Gołaszewska, zastępca dyrektora departamentu legislacyjnego prawa cywilnego resortu.

Jest to o tyle zaskakujące, że MS w trakcie prac senackich wyrażało poparcie dla kluczowych, a jednocześnie budzących największe emocje rozwiązań. Teraz to właśnie te newralgiczne propozycje, które stanowią istotę całej ustawy, są przez resort – reprezentujący stanowisko rządu – krytykowane. Do chóru niezadowolonych dołączyli też posłowie (i to wszystkich opcji). Ich zdaniem na regulacji zyskają głównie zakłady ubezpieczeniowe, które dziś notorycznie zaniżają wysokość odszkodowań. Arkadiusz Myrcha (PO) wytknął nawet potencjalny konflikt interesów senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu, głównemu twórcy projektu, który zasiada w radzie nadzorczej towarzystwa ubezpieczeniowego Saltus. Z kolei posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS) zacytowała fragment apelu branży odszkodowawczej, przekonującej, że regulacja pozbawi ostatniej deski ratunku poszkodowanych, których nie stać na wynajęcie profesjonalnego pełnomocnika, nie wspominając już o tym, że rzekomo zlikwiduje „100 tys. miejsc pracy”.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

 • Majki(2019-02-15 13:38) Zgłoś naruszenie 73

  Kancelarie adwokackie i radcowskie prowadzą takie sprawy za te same lub mniejsze pieniądze niż kancelarie odszkodowawcze. Kancelarie odszkodowawcze są pośrednikami. Generują klientowi dodatkowe koszty. Płaci się de facto dwa razy kancelarii odszkodowawczej i prawnikom obsługującym procesy zatrudnianym przez kancelarie odszkodowawcze. Ludzie podpisują umowy na 20 i więcej procent z kancelariami odszkodowawczymi, zamiast znaleźć na własną rękę adwokata czy radcę, który robi takie sprawy i weźmie połowę z tego. Do tego nie będzie skory do zawierania ugody za mniejsze pieniądze tylko do procesowania się o więcej. Kancelariom na tym mniej zależy, bo jak mają podzieloną sekcję prawną i likwidacyjną, to na sprawach zakończonych ugodą zostaje więcej dla firmy mniej dla prawników. Projekt ustawy zakładał brak możliwości sprzedaży bezpośredniej - czyli nachodzenia klientów w domu. Bez tego kancelarie odszkodowawcze nie mają rację bytu - zwłaszcza te 4 największe w Polsce, które mają taki model działalności biznesowej. Znajomy był na szkoleniu dla agentów jednej z firm działających na naszym rynku - kazali mu chodzić po cmentarzach i szukać świeżych grobów z napisem "zmarł tragicznie" oraz młodych ludzi, albo stać pod cmentarzem i pytać kto zmarł i w jakich okolicznościach. O współpracy z laweciarzami, policjantami i pogotowiem ratunkowym nie ma co mówić bo to tajemnica poliszynela. Pewien ratownik mówił mi, że był do tego namawiany przez wiele firm. Na rynku jest dzika amerykanka. Kto miał w rodzinie wypadek ten wie, że godzinę po zdarzeniu pojawiają się pierwsi naganiacze, jak ma się pecha przychodzi 20stu. Jeden jest w domu, a drugi pod drzwiami. Słyszałem, że przy pewnym wypadku firmy tak biły się o klienta, że jedna z nich zaproponowała 1% prowizję. Jeżeli nawet była to prowizja od 500.000 zł odszkodowania - to jaka będzie jakość usługi za 5.000 zł, z której część to podatki, a reszta zostanie podzielona na pół pomiędzy firmę, a prawników. Proces o odszkodowanie z wynagrodzeniem dla prawnika 2.000 zł? Ta ustawa miała wspomóc adwokatów i radców, którzy takiej bezpośredniej sprzedaży uprawiać nie mogą. Kancelarie odebrały im rynek. PiS z jednej strony wpuścił na rynek mnóstwo nowych adwokatów i prawników, a z drugiej strony nie chce zapewnić im pracy, albo kazać im pracować jako pośrednikom. Macie Państwo wolny wybór - możecie skorzystać z kancelarii odszkodowawczej albo z adwokata czy radcy bezpośrednio, ale nie dajcie się nabierać na podpisywanie umów w dniu wypadku!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kuba(2019-02-14 13:19) Zgłoś naruszenie 54

  Bzdura --na rynku jest wiele firm prawniczych-odszkodowawczych ktore bardziej oszukują klienta niż ubezpieczyciele

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ile krysia wzięła w łapę?(2019-02-14 13:10) Zgłoś naruszenie 41

  Co za bzdury. Tak jakby profesjonalnego pełnomocnika w kancelarii odszkodowawczej nie było. Tylko, że lepiej się umówić z profesjonalnym pełnomocnikiem bez pośrednika. Wyjdzie taniej, a na procent pod pewnymi warunkami również można się umówić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Poszkodowany(2019-02-14 23:04) Zgłoś naruszenie 22

  Dlaczego te kancelarie biora pieniądze na swoje konto od ubezpieczyciela a później wypłacają klientowi a wszystko otaczaj tajemnicą aby nie wiedział ile po drodze zagarnęli. Po drugie może nie będą przekupywać sanitariuszy policjantów i innych za wiadomość o wypadku aby zaraz otumaniać rodzinę aby podpisali nie wiedząc co będąc w amoku.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Klient z Warszawy(2019-02-15 10:20) Zgłoś naruszenie 22

  Niestety są dobrze prosperujące kancelarie i źle prosperujące. To nie powinno nikogo dziwić. Jeśli kancelaria pochyla się nad poszkodowanym i nie traktuje jako narzędzia do szybkiej kasy to prosperuje dobrze i ma klientów. Do takiej chociażby kancelarii śmiało mogę zaliczyć - kancelaria Consilio z Wadowic. Godna polecenia firma pod każdym względem a jej właścicielka pełna szacunku i empatii względem drugiego człowieka. Polecam

  Odpowiedz
 • znowu zrobiono nas w konia(2019-02-14 11:05) Zgłoś naruszenie 19

  Miało być uwolnienie usług prawnych...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ... (2019-02-14 13:11) Zgłoś naruszenie 10

  Lobby tu lobby tam ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rety(2019-02-15 13:52) Zgłoś naruszenie 10

  " regulacja pozbawi ostatniej deski ratunku poszkodowanych, których nie stać na wynajęcie profesjonalnego pełnomocnika" Jasne bo 80 tysięcy adwokatów i radców związanych jakimiś egzekwowalnymi dyscyplinarnie zasadami (w przeciwieństwie do ubezpieczycieli) i mających odpowiednie przygotowanie zawodowe to za mało w Polsce. Za to trupołapy wyciągające po 40% odszkodowania mają prosperować. Co za bełkot!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane