statystyki

Wielkie oczekiwania w TSUE. Po obu stronach barykady

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.02.2019, 07:18; Aktualizacja: 12.02.2019, 10:10
Najmniej prawdopodobnym wariantem wydaje się ten, w którym TSUE stwierdzi, że ma kompetencję do orzekania w tej sprawie, po czym uzna, że zaskarżone przepisy nie naruszyły porządku prawnego UE.

Najmniej prawdopodobnym wariantem wydaje się ten, w którym TSUE stwierdzi, że ma kompetencję do orzekania w tej sprawie, po czym uzna, że zaskarżone przepisy nie naruszyły porządku prawnego UE.źródło: ShutterStock

Umorzenie lub stwierdzenie niezgodności z prawem europejskim przepisów przymusowo odsyłających sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku to dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze tego, co już dziś stanie się w Luksemburgu.

D ziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie się zajmował skargą, jaką Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce. TSUE zbada przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), które obniżyły wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN.

Na umorzenie postępowania liczy zarówno strona rządowa, jak i pomysłodawca ustawy, czyli prezydent. Z kolei merytorycznej oceny regulacji oczekują sami sędziowie Sądu Najwyższego oraz spora część prawników.

Informacja o tym, że temat SN znów trafił na luksemburską wokandę, z pewnością rozczarowała rządzących. Ci bowiem od wielu miesięcy publicznie głoszą tezę, że Komisja powinna wycofać skargę, a w konsekwencji postępowanie przeciwko Polsce powinno być umorzone. Koronnym argumentem jest oczywiście uchwalenie pod koniec listopada 2018 r. nowelizacji ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 2507). Przywróciła ona bowiem do czynnej służby tych sędziów, których poprzednie przepisy odesłały w stan spoczynku. Regulacja ta objęła m.in. Małgorzatę Gersdorf, I prezes SN, Stanisława Zabłockiego, prezesa Izby Karnej SN, oraz Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Kadencję osób pełniących tego typu funkcje, zgodnie z nowelą, uważa się za nieprzerwaną.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane